Tudomány;Kína;Hold;

Szimulált kép a Csang’o-4 űrszonda 2019. január 3-i Holdra szállásáról

- Kína leszállt a Hold sötét oldalán

A kínaiak űrszondája elsőként érkezett meg az égitest soha nem látható térfelére, mérései tudománytörténeti mérföldkőnek számítanak majd.

Leszállt a Hold Földről nem látható túloldalán a Csang’o-4 űrszonda, elsőként a világűr kutatásának történetében – jelentette be a kínai űrkutatási hivatal. A december 8-án útnak indított űrszonda pekingi idő szerint csütörtök délelőtt 10 óra 26 perckor landolt, és már továbbította az első jeleket a kapcsolattartását biztosító, júniusban pályára állított Csüecsiao (Szarka-híd) műhold segítségével – adta hírül a CCTV kínai központi televízió.

A Csang’o-4 egy leszálló egységből és egy holdjáróból áll. Tudományos feladata többrétű lesz, segítségével alacsony frekvenciájú rádiócsillagászati megfigyeléseket végeznek majd, vizsgálni fogják a Hold felszínét és felszíni formáit, ásványi összetételét, a neutronsugárzás mértékét és más környezeti viszonyokat. 

A kínai holdkutatási program nemzetközi együttműködésben valósul meg. A misszió négy tudományos programjának műszereit holland, német, svéd és szaúd-arábiai kutatók fejlesztették. Amellett, hogy a sikeres landolás fontos lépés Kína űr-nagyhatalommá válásában, az innen nyert adatok valóban tudománytörténeti jelentőségűek lehetnek: hiába van viszonylag közel, mindeddig nem sikerült szondát küldeni rá.  

Nem is szürke mogyoró, hanem piros hóember az Ultima ThuleKiderült, amire sokan számítottak, hogy az aszteroida igazából két sziklagolyóbis összekapcsolódva, valamint az is, hogy különböző mértékben veri vissza a fényt, és hogy a jelenlegi álláspont szerint olyasmi vöröses színe lehet, mint a Marsnak. A New Horizons újabb felvételeket küldött a Naprendszer eddig vizsgált legtávolabbi égitestjéről, a 2014 MU69 jelű, nem hivatalosan Ultima Thule nevű kisbolygóról, amely felett kedd hajnalban repült át az amerikai űrszonda. Ezek szerint alakja inkább hasonlít egy “hóember” formájához, mint egy mogyoróéhoz – adta hírül a BBC honlapja. A Kuiper-övben található jeges bolygókezdemény 6,5 milliárd kilométerre van a Földtől. A kisbolygóövben mintegy 800 ismert objektum van, amelyek kulcsként szolgálhatnak ahhoz, miként jöttek létre az égitestek mintegy 4,6 milliárd évvel ezelőtt.

Sokan ígérik meg maguknak: az új évben egészségesebben, de legalábbis tudatosabban próbálnak élni. Jó hír, hogy ehhez nem feltétlenül kell mindent fenekestül felfordítani.