Tudomány;Kína;Hold;

2019-01-03 20:36:34

Kína leszállt a Hold sötét oldalán

A kínaiak űrszondája elsőként érkezett meg az égitest soha nem látható térfelére, mérései tudománytörténeti mérföldkőnek számítanak majd.

Leszállt a Hold Földről nem látható túloldalán a Csang’o-4 űrszonda, elsőként a világűr kutatásának történetében – jelentette be a kínai űrkutatási hivatal. A december 8-án útnak indított űrszonda pekingi idő szerint csütörtök délelőtt 10 óra 26 perckor landolt, és már továbbította az első jeleket a kapcsolattartását biztosító, júniusban pályára állított Csüecsiao (Szarka-híd) műhold segítségével – adta hírül a CCTV kínai központi televízió.

A Csang’o-4 egy leszálló egységből és egy holdjáróból áll. Tudományos feladata többrétű lesz, segítségével alacsony frekvenciájú rádiócsillagászati megfigyeléseket végeznek majd, vizsgálni fogják a Hold felszínét és felszíni formáit, ásványi összetételét, a neutronsugárzás mértékét és más környezeti viszonyokat. 

A kínai holdkutatási program nemzetközi együttműködésben valósul meg. A misszió négy tudományos programjának műszereit holland, német, svéd és szaúd-arábiai kutatók fejlesztették. Amellett, hogy a sikeres landolás fontos lépés Kína űr-nagyhatalommá válásában, az innen nyert adatok valóban tudománytörténeti jelentőségűek lehetnek: hiába van viszonylag közel, mindeddig nem sikerült szondát küldeni rá.