Megegyezés született a Máltánál veszteglő mentőhajókon tartózkodó 49 menedékkérő, illetve a szigetországban lévő társaik elhelyezéséről, derül ki a hirado.hu cikkéből. A mentőhajók kiköthetnek Máltán.
Alkalmi megállapodás született – mondta egy sajtótájékoztatón Joseph Muscat, máltai miniszterelnök. Az összesen 298 ember közül 220-at más európai uniós tagállamok vesznek át, vagy hazatérnek – folytatta. A menedékkérőket Németország, Franciaország, Portugália, Írország, Románia, Luxemburg, Hollandia és Olaszország között osztják szét.
Egyelőre nyolc európai uniós tagország jelezte, hogy kész befogadni embereket, de ez a szám még nőhet, a tárgyalások még folynak erről. Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Unió migrációs biztosa üdvözölte a megállapodást, és megköszönte Máltának, illetve a segítséget nyújtó uniós tagállamoknak hozzájárulásukat a helyzet megoldásához.
Németország 60 embert fogad be. A szövetségi belügyminisztérium szóvivője, Steve Alter hangsúlyozta, hogy csak alkalmi megállapodást kötöttek, országának célja pedig változatlanul egy tartós mechanizmus megteremtése hasonló ügyek rendezésére.
A két hajónak a partraszállást követően azonnal távozniuk kell a máltai vizekről. A Sea Watch 32 embert vett fel fedélzetére egy csónakról Líbia partjainál még december 22-én. A Sea Eye 17 embert mentett ki a vízből december 29-én. Azóta vesztegeltek az ország partjainál. A Sea Watch a Twitteren mondott köszönetet mindazoknak, akik az elmúlt napokban támogatásukról biztosították a szervezetet. Nem a szükséget szenvedők kárára kellene politizálni – hívta fel a figyelmet a szervezet.