A Political Capital által múlt év végén nyilvánosságra hozott nemzetközi felmérése szerint a magyar fiatalok 76 százaléka nem írna alá online petíciót, 84 százaléka nem fejezné ki politikai véleményét nyilvánosan, 86 százaléka nem menne el semmilyen tüntetésre. Ugyanezek az arányok a szlovákoknál és a lengyeleknél kisebb mértékű kiábrándultságra utalnak.
Sok tényező együttállására volt szükséges ahhoz, hogy a mostani tüntetéssorozatban valóban meghatározó szerepet játszanak a fiatalok – nyilatkozta lapunknak Orosz Anna, a Political Capital munkatársa. (Korábban ő a Momentum Mozgalom elnökségi tagja volt, de már kilépett a pártból.) Orosz Anna szerint az ellenzéki politikusok ezúttal határozottabban, egységesebben és hitelesebben léptek fel a kormánnyal szemben. Mindez élő közvetítéseken keresztül jutott el olyan fiatal felhasználók közösségimédia-felületeire, akik nagyon ritkán fogyasztanak politikai tartalmat. A tüntetések radikálisabb jellege így már inkább a fiatalok bevonódásának következménye lehetett.
A tiltakozásokon esetenként több mint tízezres, máskor viszont csak pár ezres tömeg vett részt. Így – tette hozzá – nem lehet azok fiatalos jellege alapján általános érvényű megállapításokat tenni a magyar fiatalok politikai aktivitására vonatkozóan.
A Political Capital friss regionális elemzése mellett hazai és nemzetközi vizsgálatok sora – például az Ifjúságkutatások, amelynek egyik vezetője Szabó Andrea volt – mutatja, hogy a magyar fiatalok döntő többsége meglehetősen passzív politikailag. Ezt nem cáfolja az a tapasztalat, hogy egy pár ezres tömeg, sok fiatallal a sorai között, több héten át kitartóan tüntet a kormány ellen – hangsúlyozta Orosz Anna.
Mikecz Dániel és az MTA Politikatudományi Intézet tüntetéskutatása a december 8-ai, szakszervezetek által szervezett eseményt vizsgálta, és azt találta, hogy a résztvevőknek csupán ötöde volt 40 év alatti. Valószínű azonban, hogy a tüntetéssorozat többi eseményén sokkal nagyobb arányban vettek részt fiatalok, például az MTVA székházánál tartott demonstrációkon.
Orosz Anna szerint ez még mindig nem mond ellent annak a megállapításnak, hogy a magyar fiatalok döntő többsége passzív. A fiatalok magasabb részvételi arányát magyarázhatja az, hogy a demonstrációk radikálisabb jellege, a hideg, valamint az ünnepek előtti időpont az idősebbeket kevésbé vonzotta a tüntetésekre.