Európai Unió;Brüsszel;letelepedési kötvény;

2019-01-22 10:36:43

Brüsszel: nézzenek utána, kik vesznek letelepedési vízumot!

Az Európai Bizottság azt javasolja a tagállamoknak, hogy szigorúan ellenőrizzék a letelepedésért vagy állampolgárságért folyamodó gazdag külföldieket, és vagyonukat, mert az úgynevezett “aranyvízum” programok kaput nyitnak a pénzmosás, a korrupció és a szervezett bűnözés előtt.

A brit Financial Times című üzleti lap birtokába jutott bizottsági jelentés — amelyet szerdán fogad el a testület — ajánlásokat fogalmaz meg a huszonnyolcak számára, hogyan óvják meg befektetői vízumprogramjaikat a visszaélésektől.

 

A lap szerint az értékelés tartózkodik attól, hogy külön-külön értékelje az egyes országok gyakorlatát. Jelenleg az EU 20 tagországában — például Bulgáriában, Máltán, Portugáliában és Spanyolországban — működik “aranyvízum” szisztéma (Magyarországon tavaly felfüggesztették a rendszert), amely lehetővé teszi a gazdag külföldieknek, hogy ingatlanbefektetésekért, kötvényvásárlásokért vagy olykor közvetlen költségvetési befizetésekért cserébe letelepedési jogot, netán állampolgárságot vásároljanak. Ezek a programok “egy sor kockázatot rejtenek a tagállamok és az egész Unió számára, különösen biztonsági kockázatokat. Idetartozik az EU-n kívüli szervezett bűnözői csoportok beszivárgásának a lehetősége, a pénzmosás, a korrupció és az adóelkerülés” — idézi a brit lap a jelentést.

Az Európai Bizottság problémásnak tartja, hogy a kormányok nem egyforma szabványok alapján végzik a kérvényezők biztonsági ellenőrzését, és nem néznek utána annak sem, hogyan szerezték a vagyonukat. Ezért azt javasolja, hogy a tagországok állapodjanak meg a pályázók ellenőrzésének egységes szabályairól és tegyék nyilvánossá az elfogadott, valamint elutasított jelentkezők számáról és származási országáról készült listát.

Lapunk brüsszeli forrásokból úgy értesült, hogy felmerült egy szakértői csoport létrehozásának az ötlete is, amely az Európai Bizottságon belül működne, és feladata az “aranyvízum” programok figyelemmel kísérése lenne.

Az elmúlt tíz évben az EU országaiba összesen 25 milliárd euró közvetlen befektetés érkezett a letelepedési programok által — állítja a Transparency International és a Global Wittness nevű szervezet.

Az Európai Parlament több állásfoglalásban sürgette az Európai Bizottságot, hogy foglalkozzon az “aranyvízumokkal”, mivel azok közvetlen hatást gyakorolnak a többi tagállamra azáltal, hogy tulajdonosaik élvezhetik az európai polgársággal együttjáró jogokat.