Ha Soros György visszafogottabban támogatta volna a szíriai menekülteket vagy a magyarországi romákat, talán tovább működhetne Budapesten a CEU - írja Ronald J. Daniels, a John Hopkins Egyetem elnöke a Washington Post egy véleménycikkében. Mint Daniels hozzáteszi:
Daniels a CEU amerikai akkreditációja miatt járt Magyarországon, írja a publicisztikát kiszúró 444.hu. Levélben érdeklődtek Lánczinál, valóban mondott-e ilyet, de a rektor még nem válaszolt.
A CEU budapesti campuszán valóban indult egy Roma Program, mely részeként többek közt teljes ösztöndíjjal, intenzíven készítenek fel cigány hallgatókat az angol nyelv elsajátítására, és nyitják meg az utat ily módon a posztgraduális képzésekhez. Emiatt az egyetem ellen egy per is indult, melyet egy olyan valaki kezdeményezett, akit nem vettek fel. Mint a Magyar Nemzetnek 2017-ben fejtegette: az egyetem célja itt a formálható diákok beoltása a "Soros-féle eszmeiséggel", hogy aztán végzésük után "vezetőként szolgálják ki Soros György érdekeit".
Ugyanakkor nem hangzik teljesen meggyőzően, hogy valóban Soroson, vagy akár a CEU-n múlt volna az egyetem elűzése annak fényében, ami nemrég a Fidesz Soros György elleni kampányáról kiderült. Mint az amerikai-magyar milliárdos elleni uszítókampány egyik ötletgazdája, George Birnbaum egy svájci lapnak kifejtette, a magyar kormánypárt megrendelésére kerestek ellenséget annak 2010-es és az utáni kampányaihoz. Ők választották ki Sorost célpontnak, és kitartó, tudatos munkával indították el a már globálissá nőtt Soros-ellenes őrületet. A CEU-ellenes kampány így nem tűnik többnek propaganda-fogásnál.