USA;Donald Trump;kormányzati leállás;

2019-01-25 09:30:00

Pelosi: két lépésben matt

Trump kénytelen elhalasztani az Unió helyzetéről szóló beszédét. Újabb fizetési nap múlik el, és nem látni a részleges kormányzati leállás végét.

Donald Trumpnak sikerült egyéni csúcsot felállítania. Soha ennyi amerikai nem volt még róla negatív véleménnyel, az utolsó felmérésben már 57 százalék ítélte rossznak a tevékenységét. Most ráadásul átmenetileg elveszítette a mindenkori elnök egyik leghatásosabb fegyverét: nem értékelheti az Unió helyzetét a törvényhozás két háza, a Legfelső Bíróság és a kabinet tagjai, a vezérkari főnökök, legfőképpen pedig az összes nagy tévécsatorna kamerái előtt. A Képviselőház elnöke, a Demokrata párti Nancy Pelosi levélben erősítette meg, hogy a részleges kormányzati leállás idején nem kívánatos az elnöki beszéd.

Ő és Trump előtte egyre élesebb hangon üzengetett egymásnak. Pelosi hanyagul, a válla felett vetette oda, hogy tőle az elnök a Fehér Házban is megtarthatja az évenkénti szokásos beszédet. Az elnök erre megvonta a katonai repülőgépek használati jogát attól a kongresszusi küldöttségtől, amelynek élén Pelosi többek között az Afganisztánban lévő amerikai katonákat akarta meglátogatni. Trump megpróbált az eredetileg január 3-án keltezett meghívásra hivatkozva ragaszkodni a beszéd eredeti időpontjához és helyszínéhez, de a döntés joga Pelosié, aki nem ijedt meg a konfrontációtól. Annál is kevésbé, mert az ellenzéki honatyák közül többen is attól tartanak, hogy ha most engednek Trumpnak, akkor ő az összes jövendőbeli vitájukban a kormányzat leállításával fog fenyegetőzni.

A jelenlegi, immár 34. napjához érő leállás az eddigi leghosszabb és a szövetségi alkalmazottak egynegyedét érinti. Pénteken mintegy 800 ezer ember már a második fizetési napján marad pénz nélkül, ami súlyos helyzetbe sodorja a családok többségét. A banknak törleszteniük kell jelzálog- és autóhiteleiket, és a borsos óvodai díjakkal sem késhetnek. Sok helyen ingyen pizzával és élelmiszerbankokkal segítik az érintetteket.

A légiközlekedés biztonságát veszélyezteti, hogy a fizetés nélkül is munkára kötelezett, amúgy is alacsony bérű reptéri biztonsági ellenőrök egytizede beteget jelentett - kénytelenek alkalmi munkából pótolni a kieső jövedelmet. Az őket foglalkoztató szövetségi ügynökség a még dolgozni hajlandókkal zsonglőrködve próbálja legalább a legfontosabb repülőtereken biztosítani a szükséges létszámot.

Az FBI és a szövetségi ügyészségek is visszafogták a munkát. Vádemelések csúsznak, nyomozások, lehallgatások és megfigyelések szünetelnek. Szakértők a terrorfenyegetettség növekedésével és a külföldi kémek elszemtelenedésével számolnak, miközben az FBI-nál a jól képzett, tapasztalt nyomozók távozásától tartanak: a magánszektor két-háromszoros bérekkel várja őket. A New York-i szövetségi bíróság leporolta a madárinfluenza járvány esetére kidolgozott vészforgatókönyvet, hogy a kényszerszabadságra küldöttek nélkül is be tudják tartani a törvényileg kötelező határidőket.

Trump egyelőre ragaszkodik ahhoz, hogy a törvényhozás előbb szavazza meg a mexikói határra építendő falhoz idén szükséges 5.7 milliárd dollárt és majd csak ez után állítsák helyre a kormányzati működést. A frissen szerzett erejét próbálgató Demokrata Párt viszont kitart a fordított sorrend mellett. A háttérben óvatos, nem hivatalos egyeztetések zajlanak, de a kedden esedékes beszéd előtt már semmiképpen sem fognak megállapodni. A beszéd elhalasztásába való beletörődést kudarcként tálalta Trump kedvenc tévécsatornája, a kormánypárti FoxNews.