GDP;autóipar;növekedés;német gazdaság;

2019-01-26 09:15:00

Előnyünk a tartósan olcsó munkaerő

A német pénzügyminisztérium jövő szerdán ismerteti legfrissebb előrejelzését, amely szerint az idei 1 százalék után 2020-ban a GDP már 1,6 százalékkal nőhet - erről értesült a Handesblatt.

A stuttgarti gazdasági napilap elsősorban a globális piac lelassulása és a bizonytalan kimenetelű Brexit miatt kongatták meg a német konjunktúrakutatók a vészharangot. Ennek nyomán a hazai elemzők egy része is úgy fogalmazott, hogy "sötét fellegek gyűlhetnek a mi gazdaságunk egén is" tekintettel arra, hogy Magyarország legnagyobb külkereskedelmi partnerének gondjai kihathatnak az itt működő német leányvállalatok kapacitáskihasználtságára is, és a magyar GDP alakulására is.

Nem látja súlyosnak a német gazdaság lelassulásának Magyarországra gyakorolt hatását a lapunk által megkérdezett Kőrösi István. Az MTA KRTK Világgazdasági Intézet tudományos főmunkatársa szerint tudomásul kell venni, hogy Nyugat-Európa gazdasági növekedésének mértéke 1-2 százalékos, ez vonatkozik a legjelentősebbre, Németországra is. A lassulás egyik oka a tartós munkaerőhiány. Habár ennek jelei Magyarországon is megmutatkoznak, mégis ebből származik az előnyünk is. Nálunk, mint az az Audi győri üzemének sztrájkja során is kiderült, még mindig olcsóbb a munkaerő, mint Németországban. Ezért hozzánk hozzák a termelést, még a saját növekedésük kárára is. Egészen addig, amíg ez a helyzet fennáll, vagyis beláthatatlanul hosszú ideig - mondta a szakember -, a magyarországi termelés gazdaságos lesz a német cégek, kiemelten az autóipar számára. Ezért jött ide az Audi és a Mercedes, és létesít  üzemet a BMW is. Ezekben az üzemekben átlagosan minden 100 euró értékű alkatrészhez mindössze 15 euró magyarországi hozzáadott érték társul. Ez egy annyira bejáratott rendszer, ami a német tulajdonosok számára garanciát jelent, hogy megkapják azt, amit elképzeltek.

Ugyanakkor Kőrösi István egyértelművé tette, hogy a magyar GDP idei növekedési ütemének lefékeződésében jelentős szerepet játszik a német gazdaság helyzete. Egyenlőre nagy visszaeséstől nem kell tartani - de a bővülés lehetőségei visszafogottabbá válnak. Egyúttal megjegyezte, hogy illúzió olyasmiről beszélni, ami a magyar kormány részéről gyakran elhangzik, hogy a V4-ek lennének a növekedés motorjai. Ha lassulás tapasztalható Németországban, akkor képtelenség azt állítani, hogy a mi régiónk adna dinamizmust Európának - összegezte Kőrösi István.