Nagy-Britannia;Jeremy Hunt;Brexit;

2019-01-31 16:11:48

Brit külügyminiszter: Lehet, hogy ki kell terjeszteni a Brexit határidejét

„Jelenleg nem lehet tudni, hogy melyik forgatókönyv valósul meg” – mondta Jeremy Hunt.

Jeremy Hunt brit külügyminiszter szerint nem zárható ki, hogy ki kell terjeszteni a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) jelenleg március 29-ében meghatározott határidejét. A Downing Street szerint ugyanakkor a kormány változatlanul elkötelezett a törvényben is rögzített kilépési határidő tartása mellett.

Jeremy Hunt a BBC rádió csütörtöki hírmagazinjának nyilatkozva úgy fogalmazott: az, hogy szükség lesz-e a határidő kiterjesztésére, attól függ, hogy a következő hetekben milyen haladást sikerül elérni az Európai Unióval.

A londoni alsóház a héten felhatalmazta a brit kormányt arra, hogy kérje az EU-tól a Brexit feltételeiről tartott, tavaly novemberben megállapodással lezárult tárgyalások újranyitását. A konzervatív párti brit kormány az ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülését célzó, a keményvonalas tory Brexit-tábor által viszont mereven elvetett tartalékmegoldás, a backstop-záradék helyett kíván közelebbről még nem részletezett „alternatív megoldásokról” tárgyalni az EU-val.

Az unió azonban egyelőre elzárkózik az 585 oldalas Brexit-megállapodás újranyitásától. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök a Brexitről rendezett vitában megismételte: a brit alsóházban kedden lezajlott szavazás eredménye semmit nem változtat a kialakult helyzeten, mert a két év alatt tető alá hozott egyezség továbbra is a legjobb és az egyedül lehetséges kompromisszum az Európai Unió és az Egyesült Királyság között. Megnyitása, módosítása nincs napirenden. Szinte szóról szóra ugyanezt hangoztatta Michel Barnier, a Brexit EU-s főtárgyalója, aki hozzátette: a létrejött egyezség nehéz és intenzív tárgyalások eredményeként született meg, az írországi határellenőrzés visszaállítását megakadályozó tartalékmegoldáshoz a brit fél is hozzájárult.

Jeremy Hunt a csütörtöki BBC-műsorban azt mondta, hogy a kormány várhatóan néhány napon belül előáll alternatív javaslataival. A külügyminiszter szerint azonban ha a kilépési megállapodást – amelyet a londoni alsóház két hete, mindenekelőtt a backstop-mechanizmussal szembeni ellenállás miatt példátlan, 230 fős többséggel elutasított – csak a márciusi 29-i kilépési határidő előtt néhány nappal sikerülne elfogadtatni, akkor

Hunt szerint ha ennél korábban sikerült előrelépést elérni, akkor nem biztos, hogy erre a hosszabbításra szükség lesz.

Jeremy Hunt a legmagasabb rangú brit kormánytisztviselő, aki utalást tett a Brexit halasztásának lehetőségére, bár kormányzati szinten korábban is elhangzottak ilyen értelmű nyilatkozatok.

Andrea Leadsom, az alsóház vezetője – aki e minőségében a kormányzó Konzervatív Párt frakciójának vezetőjéhez hasonlatos tisztségű, az alsóházi ügymenet irányításáért felelős magas rangú kabinettag – a múlt héten a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette: ha Londonnak szüksége lenne „pár hét haladékra” a kilépési megállapodás parlamenti jóváhagyási procedúrájához, ezt az EU valószínűleg lehetővé tenné.

Jeremy Hunt külügyminiszter hasonló értelmű csütörtöki nyilatkozatára azonban a londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője csütörtök délutáni tájékoztatóján úgy reagált, hogy Theresa May miniszterelnök álláspontja változatlan: az Egyesült Királyság március 29-én kilép az Európai Unióból.

A Downing Street illetékese szerint a kormány tárgyal annak lehetőségéről is, hogy a parlament a jelenleg tervezettnél hosszabb ülésszakokat tartson a kilépési dátumig hátralévő időszakban, és ennek érdekében kezdeményezi a február közepén esedékes tíznapos parlamenti szünet eltörlését.