Howard Schultz, a Starbucks kávéházlánc volt elnök-vezérigazgatója jókora követ dobott a langyos állóvízbe, amikor kilátásba helyezte, hogy független jelöltként indulni kíván a jövő évi megmérettetésen. Tekintettel arra, hogy eddig közismerten a demokratákat támogató személyiségről van szó, az amerikai politikai színskálán kékkel jelölt párt „totemállata”, a szamár most aggodalmasan hegyezi nagy füleit: ha Schultz komolyan gondolja, amit mond, akkor azzal alighanem akaratlanul is Donald Trump újbóli győzelmét segíti elő.
A szorító másik, vörös sarkában a republikánusokat megszemélyesítő elefánt eközben szokásos harsány magabiztosságával készül a következő menetre, a legkevésbé sem érzi magát porcelánboltban, hanem kiütéssel akar győzni. A republikánusok már nem tartják vállalhatatlanul faragatlannak az üzleti világból nulla politikai tapasztalattal érkezett Trumpot. A gazdaság egyelőre jól teljesít, az elnök ráadásul hivatkozhat is az általa keresztülvitt adócsökkentésre – a republikánusok tehát minden bizonnyal újra jelölik őt.
Schultz nem tekinthető Trump ellenpárjának, nem a demokraták enfent terrible-jeként, hanem sokkal inkább mumusaként tűnt fel most a színen. A Seattle-ben élő, 65 éves milliárdos akkor vásárolta meg cégét, amikor az még csak 11 üzlettel és száznál kevesebb alkalmazottal rendelkezett, és szemeskávét forgalmazott. A Starbucks kávéházlánc jelenleg 30 ezer üzletet működtet 78 országban. A céget a vállalkozói felelősségérzet mintájaként emlegetik: az első olyan amerikai vállalatok között volt, amelyek részvényszerzési lehetőséget és egészségbiztosítást kínáltak még a részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazottaknak is. A Starbucks nemrég szerződést kötött az Arizonai Állami Egyetemmel: fizeti azon beosztottainak a tandíját, akik online távoktatással kívánnak diplomát szerezni.
A nagyvállalkozó közéleti kérdésekben is világosan állást foglalt. Miután tavaly egy philadelphiai Starbucksban őrizetbe vettek két fekete bőrű férfit, Schultz előírta, hogy az Egyesült Államokban található mind a 8 ezer Starbucks zárjon be hamarabb, és tartsanak oktatást az alkalmazottaknak az előítéletesség ellen. A milliárdos több demokrata politikus – Barack Obama, Hillary Clinton, továbbá Chuck Schumer New York-i, illetve Patty Murray és a Maria Cantwell Washington állambeli szenátor – kampányát is nagyvonalú adományokkal támogatta az elmúlt években.
Most azonban azt mondja, egyik nagy párt sem képviseli az amerikai népet, csak saját elitjének önző érdekeit. Az amerikai pártrendszer tarthatatlanná vált – véli, és ezt alátámasztandó, hivatkozni tud a Gallup olyan közvélemény-kutatási felmérésére, amely szerint az állampolgárok 42 százaléka politikailag független, nem híve se a republikánusoknak, se a demokratáknak.
Nem csoda, hogy prominens demokraták azonnal össztüzet zúdítottak Schultzra, miután a kávékirály bejelentette politikai ambícióit. Nyomatékkal felszólították, hogy ne induljon az elnökválasztáson, mert ártana a Demokrata Pártnak.
A két nagy párt államonként tartott előválasztásokon, illetve párttámogatói gyűléseken (caucus) választja majd ki a pályázók közül saját elnökjelöltjét. Az első ilyen erőpróbákat a hagyományok szerint New Hampshire-ben, illetve Iowában rendezik.
A demokrata pályázók – akik közt viszonylag sok a nő - eltérő bőrszínűek, különböző vallásúak, illetve többféle nemi irányultságúak. A versengésbe eddig hivatalosan benevezett, illetve az erre irányuló szándékot több-kevesebb határozottsággal hangoztató demokrata párti politikusok között négy nő is akad: Kirsten Gillibrand New York-i, Kamala Harris kaliforniai és Elizabeth Warren massachusettsi szenátor, valamint Tulsi Gabbard, Hawaii képviselője. Közülük Harris afroamerikai, aki Martin Luther King emléknapján indította el kampányát, Gabbard pedig hindu vallású.
A férfi pályázók közt ott van Julian Castro, az Obama-kormány egykori tagja, aki a közép-, illetve dél-amerikai származásúak, az úgynevezett latinók etnikai csoportjához tartozik. Pete Buttigieg, az Indiana állambeli South Bend polgármestere kimondottan fiatal, 37 éves - vagyis éppen csak hogy átlépte az elnökké választhatóság alsó korhatárának a küszöbét –, ám ennél is fontosabb, hogy nyíltan vállalja homoszexualitását. Nem biztos még, de „lóg a levegőben” a fekete bőrű Cory Booker, New Jersey állam szenátorának indulása, valamint Amy Klobuchar Minnesota állambeli szenátornőé is.
Eközben a párt fehér bőrű férfi „nagyágyú” politikusai közül még csak mérlegeli, hogy induljon-e a demokrata párti jelöltségért Barack Obama egykori alelnöke, Joe Biden, aztán a balos kiszólásairól ismert Bernie Sanders vermonti szenátor, valamint Beto O'Rourke volt texasi képviselő.
Neera Tanden, a liberális szellemiségű Amerikai Progresszív Akció Alapítvány elnöke szerint az eddig ismertté vált demokrata pályázók összetétele azt mutatja, hogy a Trumppal szembeni ellenállás alapját a „befogadó Amerika” látomása jelenti.