Rendőrök túlórapénze, pontosabban "lenyelt túlórapénze" miatt fordul Székely László ombudsmanhoz Harangozó Tamás MSZP-s országgyűlési képviselő, a parlamenti Honvédelmi Bizottság tagja. Az ügy tavaly decemberben robbant ki, mikor a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság számos alkalmazottja egy három éve tartó visszaélés miatt levélben fordult az országos rendőrfőkapitányhoz. A panasz lényege az volt, miszerint Farkas József megyei főkapitány nem tette lehetővé, hogy a rendőrök törvény adta lehetőségükkel élve, pénzt kérjenek túlóráikért (azt a vezetés szabadnapban ellentételezte). Mint akkor a rendőrök írták, 190,6 millió forintjuk bánta a vezetői nyomást:
Mindez ellentmondani látszik a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvénynek, írja az alapjogi biztosnak címzett levelében Harangozó. Az ugyanis kimondja, hogy a hivatásos állomány 2022 végéig a túlszolgálat megváltása esetén választhat a szabadidőben vagy a díjazásban történő megváltás között.
Korábban leszerelési hullám indult el egy törvénymódosítás nyomán, ami azt mondta ki: 2019. január 1-től kizárólag szabadnap formájában váltható meg a rendvédelmi dolgozók túlszolgálata, vagyis pénzt nem kaphatnak érte. Harangozó arra is emlékeztet, hogy többször is felhívta rá a kormány figyelmét, hogy ezzel a módosítással a rendőri és büntetés-végrehajtó szervek működését veszélyezteti a kormány. Többek között ennek is köszönhető az új, 2022-es dátum elfogadása, teszi hozzá.
- fogalmazott Harangozó. A főkapitány gyakorlata sértheti a jogbiztonság követelményét, mert kiszámíthatatlan körülményeket teremt. Sértheti a rendőri állomány önrendelkezéshez való jogát, mert nem választhatnak szabadon pénz és pihenőnap között. A gyakorlat sértheti a törvényi szinthez való kötöttség jogállami elvét, mivel ellentmond a jogforrási hierarchiának. Továbbá a gyakorlat sértheti a hivatásos állomány törvény előtti egyenlőségéhez való jogát és alkalmas a hátrányos megkülönböztetés tilalmának a megsértésére is.