Jobbik-Konzervatívok;felszámolás;Állami Számvevőszék;megszűnés;

2019-02-01 16:51:03

Elkerülhetetlennek tűnik a Jobbik megszűnése - már ha az állam felszámolást akar indítani a párt ellen

Az újabb ÁSZ-büntetés után már közel 1 milliárd forintot kellene fizetnie a pártnak. Sneider Tamás elnök rendkívüli kongresszust hívott össze, ahol napirenden lesz a Jobbik- és vele a frakció - megszűnése.

Péntek délután az Állami Számvevőszék (ÁSZ) épülete előtt tartott sajtótájékoztatót a Jobbik, amelyen Sneider Tamás elnök bejelentette, rendkívüli kongresszust hív össze, amelyen két fontos témát is megvitatnak. Az egyik, a nemzeti ellenállás folytatása, talán nem ér váratlanul senkit, a másikra viszont már sokan felkaphatják a fejüket: napirenden lesz ugyanis a Jobbik megszűnése, amely egyúttal a párt parlamenti frakciójának feloszlását is jelentené. A sajtótájékoztató "érdemi része" az alábbi videóban 2:30 után kezdődik:

Az előzmények fényében persze már kevésbé meglepő a bejelentés, hiszen, ahogy arról mi is írtunk, az újabb ÁSZ-büntetés következményeként a Jobbik heteken belül 273 millió forinttól eshet el.

Amint arra a hvg.hu is emlékeztet, az ellenzéki párt már a tavalyi országgyűlési választás előtt bajba került, akkor az ÁSZ azt állapította meg, hogy Simicska Lajos plakátcégeitől tiltott támogatást fogadott el, összesen 331 millió forint értékben, és erre jött egy ugyanakkora bírság.

A portál kérdésére Sneider egyelőre nem tudta megmondani, mikor lesz a kongresszust, erről várhatóan a jövő hét elején döntenek. Az elnök ugyanakkor megjegyezte, arra számít, hogy a Jobbik nem oszlatja fel magát, a párt akkor szűnik meg, ha megindítják ellene a felszámolási eljárást. Arra a kérdésre, hogy ennek elkerülésére lát-e esélyt, Sneider sokat sejtetően annyit mondott:

Sneider később a 24.hu-nak is nyilatkozott, ahol úgy fogalmazott, " szeretném tisztázni, hogy szó sincs arról, hogy feloszlatnánk a Jobbikot. Arról van szó, hogy felszámolhatják a pártot, ha csődbe kerül. A kongresszuson arról fogunk egyeztetni, hogy milyen lépések szükségesek ebben a helyzetben, hogy folytatható legyen a nemzeti ellenállás." Részletekbe egyelőre nem akart bocsátkozni, bár korábban azt már cáfolni igyekezett, hogy a Jobbik egy új pártot alapítva élne tovább.

A párt megszűnése egyben a frakció (és a pártalapítvány) végét is jelentené, ez esetben az Országgyűlés jelenlegi 22 jobbikos képviselője függetlenként politizálna tovább. Az egyik legnagyobb kérdőjel a történetben, hogy mi lesz, ha a felszámolást néhány nappal a májusi európai parlamenti választások előtt mondják ki?

Az eseményen Jakab Péter szóvivő úgy fogalmazott, "Orbán Viktor akaratának megfelelően a pártállami Számvevőszék újabb rohamra indult a jogállamiság és a demokrácia maradéka ellen. Egy 273 milliós jogtalan büntetéssel akarják elérni azt, hogy a Jobbikot fizikailag megsemmisítsék meg a választások előtt, és ezzel újabb lépést tegyenek az egypártrendszer irányába."

A Jobbik sajtótájékoztatójára reagált az ÁSZ is, mint írták a párt "politikai nyomásgyakorlással próbálja befolyásolni az Országgyűlés független pénzügyi-gazdasági ellenőrző szervének, törvényi előírások alapján végzett ellenőrzési tevékenységét." A dokumentumban, miután végigveszik a tegnapi döntés részleteit, leszögezik, "az ÁSZ hangsúlyozza, hogy független a pártpolitikától, nem vesz részt a pártpolitikai küzdelmekben, ellenőrzési tevékenysége során nem mérlegel pártpolitikai szempontokat.