kiskereskedelem;fogyasztás;sörfogyasztás;

2019-02-05 19:19:59

Hát mégsem vásárolták betegre magukat a magyarok karácsonykor

Az elemzők mintegy 5 százalékos növekedésre számítottak.

Elmaradt a várakozásról a karácsonyi költekezés, decemberben csupán 4,1 százalékkal haladta meg az üzletek forgalma az egy évvel azelőtti szintet. Az elemzők 5-5,1 százalékos bővülésre számítottak. A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 8, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 4,9 százalékkal emelkedett az értékesítés, míg az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben eladott áruk mennyisége nem változott 2017 decemberéhez képest. 2018 egészében a forgalom – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 6 százalékkal nagyobb volt az előző évinél - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH)

A kiskereskedelem meglehetősen gyengén zárta a 2018-as évet, hiszen a decemberi adat lett a leggyengébb az összes hónap közül, ami a karácsonyi szezont is figyelembe véve, ha nem is aggasztó, de mindenképpen egy figyelmeztető jel, hogy a szektor dinamikus növekedése nem tartható fenn hosszútávon - értékelte a folyamatokat Virovácz Péter az ING senior elemzője.  A gyenge decemberért elsősorban az élelmiszerkereskedelem okolható, ahol éves bázison stagnálást mértek, ugyanakkor a többi főbb bolttípus esetében is az év egyik leggyengébb hónapja volt. Az elemző értékelése szerint 2019-ben a kiskereskedelmi szektor bővülése elmarad a tavalyi év átlagától, de így is 3-4 százalék körüli növekedésre számíthat. A lassulás legfőbb oka, hogy a pótlólagos fogyasztás egyre kevésbé lesz meghatározó, és a háztartások egyre inkább szolgáltatások vásárlására fordítják majd a többletjövedelmüket.

Idén a mérséklődő belső fogyasztás továbbra is a GDP bővülésének hajtóereje maradhat. A némileg lassuló,

de továbbra is emelkedő bérek, a feszes munkapiac támogatják a belső keresletet, illetve a viszonylag mérsékeltebb ütemű inflációs számok is erősíthetik a fogyasztást. A belső fogyasztás azonban magas importtartalma miatt tovább apadhat a fizetési mérleg és a külkereskedelmi többlet - véli Varga Zsombor, az Erste junior makrogazdasági elemzője, aki szerint idén 4,6 százalékkal nőhet a kiskereskedelmi forgalom volumene és 3,6 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság.