Választ kapott a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) a miniszterelnöknek címzett bejelentésre, hogy három területen is megalakították a sztrájkbizottságot és megfogalmazták sztrájkköveteléseiket. A központi igazgatásban, az önkormányzati hivatalokban és a szociális ágazatban leírt javaslataik esetében is tudják, kivel fognak tárgyalni, és a kormányzati tárgyalópartnerekkel már az első technikai levélváltáson is túljutottak- mondta el lapunknak a szakszervezet elnöke. Boros Péterné hangsúlyozta, hogy hétezer munkahelyre juttatták el egy sztrájk megszervezéséhez és lebonyolításához szükséges dokumentumaikat a lakossági tájékoztatóktól a komplett forgatókönyvekig, de ezeket csak akkor „élesítik”, ha van elég támogatója a munkabeszüntetésnek. - Nekünk nincs más utunk, mint a tárgyalások kikényszerítése vagy a sztrájk, mert ezek a közszolgálati munkahelyek ellehetetlenülnek – jelentette ki, hozzátéve, hogy sokfelől jelzik a kollégák a munkahelyi vezetők nyomásgyakorló próbálkozásait, de nem törődnek ezekkel. A minisztériumokban a megfélemlítés ellenére tart a dolgozók akaratának rögzítése, itt kell a legjobban sietni, mert jövő szerdán hivatalosan is be kell jelenteni a tárcák vezetőinek, ha az ott dolgozók csatlakoznának a március 14-ére meghirdetett munkabeszüntetéshez.
A pedagógusok sztrájkra való hajlandóságának is tart még az összeírása, de közben jóval a törvényben megszabott ötnapos határidőn túl mégis kapott kormányzati választ a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is. Maruzsa Zoltán köznevelési helyettes államtitkár levelét azonban furcsának minősítette a Népszavának Szűcs Tamás elnök, aki a minisztérium tárgyalási szándékaként értelmezi a majdani tárgyalópartnerek megnevezését a levélben, de nem talál rá magyarázatot, hogy a kiválasztott vezetők miért nem reagáltak eddig a javaslatra, hogy a jövő héten hétfőn, kedden vagy szerdán tárgyaljanak először. Hozzátette azt is, hogy ha mégsem kezdődnek el szerdáig a tárgyalások, azt a szakszervezet úgy tekinti, jogszerűen szervezhet sztrájkot, ha a pedagógus társadalom ezt akarja.
A versenyszférában munkahelyenként változnak a bértárgyalások és több helyen is az Audihoz hasonló sztrájkhelyzet alakul ki.
A műszakban lévő közel ötszáz fizikai dolgozó zöme részt vett például tegnap délelőtt kilenctől tizenegy óráig az „Életre Tervezett Munkavállalók Országos Szakszervezete” (ÉTMOSz) által meghirdetett két órás figyelmeztető sztrájkban a miskolci S.E.G.A. gyárban. Az önindítókat és generátorokat gyártó, a BOSCH-tól kínai tulajdonoshoz került kétezer fős miskolci üzem helyi alapszervezete 12,5 százalékos általános alapbér-emelést, havi bruttó 2000 forintos lojalitási bónuszt, a munkába járás költségeinek megtérítését, jubileumi és karácsonyi jutalmat követelt., ráadásként pedig nőnapi ajándékot és garanciát a családi nap megszervezésére. Janik Tamás, a szakszervezet elnöke szerint ezt egyfajta biztosítéknak szánták, tavaly ugyanis a telephely tőszomszédságában a BOSCH egyik gyárában már „megégették magukat” - a bérkövetelést ugyan teljesítették, de „cserébe” törölték a családi napot és a nőnapi ünnepséget. Ez kicsinyes visszavágásnak tűnt, s ezt elkerülendő kértek most a garanciát az ellenkezőjére.
A munkabérek itt a miskolci átlagnál is alacsonyabbak, emiatt nagy az elvándorlás. - Egy operátornak alig érdemes megjegyezni a mellette dolgozó nevét vagy arcát, mert a munka nehézsége és az érte járó bér láttán legtöbben elég gyorsan távoznak – jegyezte meg Janik Tamás. A miskolci gyár tíz százalékos béremelést kínált, de abból csak hat járna automatikusan, s további négy százalékról az adott részlegvezetők döntenének. Ezt az érdekvédők „pofapénznek” hívják, s a munkavállalókhoz hasonlóan nagyon nem szeretik. A munkavállalók tegnap arra biztatták a szakszervezetet, hogy készüljenek fel akár egy tartósabb munkabeszüntetésre is a követelések érvényesítéséhez.