Konstruktív tárgyalások kezdődtek ma az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és Magyar Tudományos Akadémia (MTA) között – közölte megkeresésünkre az Akadémia Kommunikációs Főosztálya Palkovics László innovációs miniszter és Lovász László MTA-elnök pénteki egyeztetése után. Palkovics és Lovász azt követően találkozott, hogy az MTA Elnöksége kedden úgy döntött: az akadémiai kutatóintézetek csak akkor indulhatnak az ITM által kiírt pályázatokon, ha a miniszter garantálja, hogy megkapják azokat a törvényben előírt forrásokat, amelyeket az ITM jelenleg – az Akadémia szerint jogellenesen – visszatart, bizonytalanságot okozva a kutatóhálózat működésében.
Az Elnökség kedden hosszú órákig vitázott arról, elfogadják-e azt a „Palkovics-tervként” elhíresült tudományfinanszírozási elképzelést, amely alapján az MTA kutatóhálózatának egyetemekkel és más kutatóintézetekkel versenyezve, pályázatok útján kellene pénzt szereznie a hálózat működtetésére. Az MTA ugyanis versenyhátrányban van: a kormány nem biztosítja számukra az alapfinanszírozást, így például a rezsiköltségeket is pályázati pénzekből kellene fizetniük, szemben az egyetemi és állami kutatóintézetekkel.
Az akadémiai dolgozók jelentős része szerint a pályázati rendszer elfogadhatatlan, ahogy az is, hogy az ITM jogellenesen visszatartja a kutatóhálózat számára a 2019-es költségvetésben biztosított pénzeket – több mint 20 milliárd forintot. Pléh Csaba Széchenyi-díjas pszichológus, akadémikus ezzel kapcsolatban nemrég úgy nyilatkozott: a kormány úgy akarja versenyhelyzetbe kényszeríteni a kutatókat, hogy közben pénzelvonással „amputálja a lábukat”.
A pénteki egyeztetésen nem született döntés, a tárgyalások a február 18-ai héten folytatódnak.