Lehet, hogy Donald J. Trump, az Egyesült Államok 45. elnöke az oroszoknak dolgozik? Már a felvetés is meghökkentő, de amikor 2017 májusában leváltotta James Comey FBI-igazgatót, arra hivatkozott, hogy véget akar vetni az oroszok választási beavatkozását firtató vizsgálatnak. Az átmenetileg Comey helyére lépő addigi igazgatóhelyettes, Andrew McCabe azonnal kémelhárítási vizsgálatot kezdeményezett az elnök ellen. Rod Rosenstein helyettes igazságügyi miniszter pedig egy beszélgetés során felvetette, vajon a kormány tagjai közül hányan támogatnák az elnök alkalmatlanság miatti eltávolítását. Comey és McCabe korábban egyaránt pénzzel segítette a Republikánus Pártot, Rosenstein pályája kezdetén a demokrata párti Clinton elnök viselt dolgait vizsgálta, később a konzervatív George W. Bush nevezte ki szövetségi ügyésznek. Szóval egyik se "liberális", mégis gyanúsnak találták, hogy Trump sorra hozza a Kreml ízlésének megfelelő lépéseket, és valósággal ajnározza Putyin elnököt. (Az FBI vizsgálata azóta beolvadt a Robert Mueller független ügyész által vezetett nyomozásba.)
Mindez most McCabe frissen megjelenő könyve kapcsán került újra elő. A mi szempontunkból az egészből az a tanulságos, hogy az amerikai államigazgatás akár a végrehajtó hatalom csúcsán álló elnök ellen is fellép, ha az megmagyarázhatatlan dolgokat tesz, netán bűncselekmény gyanújába keveredik. Az ilyen lépés persze nagy felelősséggel jár, hiszen senki sem írhatja felül a választások eredményét. Comey, illetve McCabe és Rosenstein ráadásul mind konzervatív meggyőződésű - csak éppen a saját állami szerepét és személyes felelősségét a pártszimpátiája elé soroló - tisztségviselő.
Képzeljük el, amint Polt Péter legfőbb ügyész vagy Pintér Sándor belügyminiszter valamelyik helyettese, netán egy titkosszolgálati vezető vizsgálatot indít a magyar miniszterelnök ellen, amiért az gyanús rendszerességgel hoz moszkvai érdekekkel egybevágó döntéseket! Nem megy? Pedig ők is feltehetnék a kérdést, hogy ki húz hasznot Orbán politikájából.