dokumentumfilm;Kurt Waldheim;

2019-02-22 11:00:00

Az elnökjelölt úr hazudozik - interjú Ruth Beckermann filmrendezővel

INTERJÚ Az egykori ENSZ-főtitkár, Kurt Waldheim 1986-ban államfőnek készült, amikor fény derült háborús múltjára. Hogyan lesz a hazudozásból részleges beismerés, erről szól a Jó estét Mr. Waldheim! Ruth Beckermann filmje március 7-én kerül a magyar mozikba, premier előtt a Közép-európai Egyetemen vetítették.Az egykori ENSZ-főtitkár, Kurt Waldheim 1986-ban államfőnek készült, amikor fény derült háborús múltjára. Hogyan lesz a hazudozásból részleges beismerés, erről szól a Jó estét Mr. Waldheim! Ruth Beckermann filmje március 7-én kerül a magyar mozikba, premier előtt a Közép-európai Egyetemen vetítették.Az egykori ENSZ-főtitkár, Kurt Waldheim 1986-ban államfőnek készült, amikor fény derült háborús múltjára. Hogyan lesz a hazudozásból részleges beismerés, erről szól a Jó estét Mr. Waldheim! Ruth Beckermann filmje.Az egykori ENSZ-főtitkár, Kurt Waldheim 1986-ban államfőnek készült, amikor fény derült háborús múltjára. Hogyan lesz a hazudozásból részleges beismerés, erről szól a Jó estét Mr. Waldheim! Ruth Beckermann filmje március 7-én kerül a magyar mozikba, premier előtt a Közép-európai Egyetemen vetítették.

„Bolondíthatsz néhány embert mindig, és minden embert valameddig, de nem bolondíthatsz mindig mindenkit.” A film mottójául választott Abraham Lincoln-idézet optimistán cseng most, az alternatív tények korában.

Kire gondol? Trumpra?

Rá is.

Trump elnöksége egyszer véget ér, ahogy minden politikusnak is leáldozik egyszer. Két év, vagy húsz: az igazság előbb-utóbb kiderül. Ezt történt Kurt Waldheim esetében is.

Aki „megfeledkezett” arról, hogy SA lovasegységének tagja volt, és olyan helyeken volt katona, ahol népirtás történt. Ám a történészek szerint nem volt háborús bűnös.

Nem is állít ilyet a filmem. Ott volt a Balkánon, Görögországban, de nem vett részt népirtásban.

A filmje azt is bemutatja, milyen rendkívüli indulatokat váltott ki Waldheim lelepleződése. A film is felkorbácsolta az indulatokat?

Hatalmas sikert aratott. Több mint harmincezer nézője volt, ami egy dokumentumfilmnél nagyon jó eredmény Ausztriában. Nagyon sok fiatal is látta, és rengeteg vitát generált nemcsak Waldheimről, hanem a politikai hazugságokról, a jelenről is. Ugyanis ma is vannak ilyen történetek, ami ellen tiltakozni kell.

Waldheim esetében zavarba ejtő, hogy köztársasági elnöki kampányának olyan támogatói is voltak, mint például a nácivadász Simon Wiesenthal.

Wiesenthal az elején valóban mögötte állt, hiszen párttársak voltak az Osztrák Néppártban, az ÖVP-ben. Őt inkább csak a háborús bűnösök foglalkoztatták, a kis nácik nem. Ám hamar kihátrált mögüle, mivel úgy gondolta, egy hazug ember mégsem lehet Ausztria elnöke.

Mégis az lett. A politikai ellenfelei miért nem tudták kihasználni, hogy mindenki előtt nyilvánvalóvá vált: Waldheim hazudik a múltjáról?

Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) hamar megértette, hogy semmi esélye: az SPÖ és az ÖVP szavazói ahhoz a generációhoz tartoztak, amely részt vett a háborúban. Waldheim azzal érvelt, őt belekényszerítették a német Wehrmachtba, és csak a kötelességét teljesítette. Ezzel a részben igaz magyarázattal pedig sokan azonosulni tudtak. A hivatalos mítosz ugyanis akkor az volt, hogy Ausztria a náci Németország első áldozata. Akkor még nem beszéltek arról, hogy a legtöbb osztrák náci párttag vagy náci szimpatizáns volt. Az ország csak Waldheim megválasztása után kezdett szembenézni a saját múltjával.

Ehhez hozzájárult 1988-as beszéde, amelyben bocsánatot kért Ausztria második világháborús bűneiért?

Arra a beszédre kényszerítve volt, nem hiszem, hogy szívből jött. Az élete végéig nem beszélt arról, ő maga hol volt és mit csinált a háború idején.

Mennyire él még az osztrákok emlékezetében?

Teljesen elfelejtették, tulajdonképpen a film hozta vissza a köztudatba. És a lovát. „Hajlandók vagyunk elhinni, hogy nem Waldheim volt a nemzetiszocialista lovasklub tagja, hanem csak a lova” – ahogy a filmem is bemutatja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) egykori elnöke, Fred Sinowatz akkori megjegyzése szállóige volt egykor, most pedig Waldheim lova a politikai hazugságok elleni tiltakozás, az ellenállás szimbóluma lett. E héten is tüntetünk az osztrák kormány ellen, a transzparenseken olykor feltűnő ló erre utal.

A Klappe Auf (Nyisd fel!) csoport, amelynek ön is tagja, is rendszeresen tiltakozik az osztrák kormány ellen.

Sokféleképpen. Felolvasásokat tartunk, vetítések előtt előadásokat, közleményekben is tiltakozunk az osztrák kormány szegényellenes, a migránsokkal és a külföldiekkel szemben tanúsított, illiberális politikája ellen. Ilyen például, hogy megfelezték a külföldi munkavállalók, többek között a magyarok, szlovákok és lengyelek családi pótlékát, holott éppúgy adót fizetnek, mint az osztrákok. Az irigység, a másféle emberek gyűlölete nemcsak háborús történet, a jelen része is. 

Infó: 

Jó estét Mr. Waldheim!

Rendező: Ruth Beckermann

Forgalmazó: ELF Pictures

Március 7től a magyar mozikban