Molnár Gyula;Fónagy János;hulladékszállítás;NHKV;

2019-02-25 20:06:12

Nem váltották le a kukaholding vezetőit

Ismételten megvédte a feladatai ellátására – így a hulladékdíjak beszedésére vagy épp a szemétszállítók költségeinek fedezésére - alkalmatlannak bizonyult állami NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-t a parlamentben Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter helyettese, Fónagy János.

A szocialista Molnár Gyula arról kérdezte a három éve alapított cég tulajdonosi jogait ellátó tárcát, mire költötték a költségvetésben „hulladékgazdálkodási tervmegvalósítási”, illetve ideiglenes kiadási soron tavalyra és ez évre elkülönített 16 és 17 milliárd forintot. Bár Fónagy János erre nem tért ki, a díjbeszedés központosításának szükségessége mellett a térségenként eltérő tarifákat igazságtalannak nevezve érvelt. Ehhez képest a valóság, hogy a díjak egymás közötti, jelentős eltérése 2012-es befagyasztásuk óta változatlan. A megfizethetőséget meglátása szerint a 2013-as – tíz százalékos – rezsicsökkentés biztosítja.

Ennek kapcsán Molnár Gyula később, történelmi távlatból javasolta megítélni, a rezsicsökkentés milyen hatást gyakorolt a hazai közszolgáltatások színvonalára. Fónagy János szerint a központosítás megteremtette az ellátás biztonságát, így az NHKV garantálja a hulladékelszállítást. Ehhez képest a valóság, hogy a Zöld Híd Észak-Kelet Pest és Nógrád megyei ellátási területén az NHKV nem biztosítja a forrásokat, így ott már negyed éve a katasztrófavédelem állja az elszállítás költségeit. Erre Fónagy János „néhány politikailag orientált szervezet mulasztásaként” utalt, de szerinte „Nápoly-szindróma nem következett be”, illetve itt is elsősorban a szelektív hulladék elszállításában voltak fennakadások. Ehhez képest a valóság, hogy a Zöld Híd térségében október végén több napig a lakossági hulladék is az utcán maradt.

Fónagy János szerint sosem tagadták a helyi hulladékszállító cégek költségfedezésével kapcsolatos zavarokat. (Pedig Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormányinfókon az ügy kapcsán rendre csak a számlakiküldés fennakadásaira utal.) A miniszterhelyettes szavai szerint ezért került át az NHKV más felügyelet alá, ezért váltották le a vezetőséget és ezért biztosított a kabinet ideiglenes forrásokat az NHKV számára. Máig nem tudni pontosan, Fónagy János milyen vezetőváltásra utal. A tavaly nyár elején távozó Weingartner Balázs elnök-vezérigazgatót ugyanis az újonnan alapított innovációs és technológiai tárca NHKV-t is felügyelő államtitkárává nevezték ki.

Őt a vezérigazgatói poszton júliusban Vásárhelyi Tibor követte, először megbízottként, ám tisztségében azóta megerősítették. Habár a vagyonminiszter csak ezt követően vette át a tulajdonosi jogokat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől, ezalatt se a vezérigazgató, se az elnök személye nem változott. Bár a 24.hu decemberi híre szerint néhány helyettesüket a meglehetős kusza 2017-es mérlegük késedelmes elkészülte után felmentették, Fónagy János korábban – nevek nélkül - decemberi lépésekről tett említés. Utóbbinak viszont nincs nyoma.