Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;

Húszmillió eurós segéllyel a magyar feladatvégzést támogatják

- Orbán csak a plakátokon harcias

A magyar kormány hozzáállása már csak azért is álságos, mert miközben plakátkampányban állít valótlanságokat az Európai Bizottságról (EB), konkrét ügyekben még mindig kifejezetten konstruktívan működik együtt a testülettel – hangzott el szerdán egy háttérbeszélgetésen.

Egy bizottsági forrás szerint például miközben a Fidesz és a kormány hónapokon át beszélt arról, hogy „Brüsszel a kapukulcsot akarja”, és „korlátozni akarja a tagállamok jogait a határvédelemre”, az uniós bel- és igazságügy-miniszterek tavaly decemberi csúcstalálkozóján Magyarország hozzájárulásával sikerült konszenzusra jutni egy úgynevezett „general approach” (általános megközelítés) erejéig a Frontex hatásköreinek kiterjesztéséről és egy közös, 10 ezer fős uniós határvédelmi erő felállításáról. Ez már csak azért is ironikus, mert éppen a decemberi uniós csúcsról számolt be úgy a magyar kormányfő, hogy „viharos körülmények között sikerült visszaverni az EU migránspárti támadását”.

A magyar kormány a már idézett forrás szerint kifejezetten konstruktív volt az EU-Arab Liga csúcstalálkozóján is, és aktívan részt vett a zárónyilatkozat megszövegezésében. Nem mással, mint Jean-Claude Junckerrel együtt tették ezt – a szöveg „mellesleg” a menekültek védelmének kitételét is tartalmazza. „Ebből is látszik, hogy a magyar kormány aktívan alakítja az unió álláspontját a bevándorlással kapcsolatban, és nem igaz, hogy a magyarok feje fölött születnek meg a döntések” - mondta forrásunk némi iróniával.

Határvédelemre a következő uniós költségvetési ciklusra a jelenleginél 160 százalékkal több pénzt tervez az EB. Egyébként éppen most érkezik majd meg egy 20 millió eurós uniós segély kifejezetten a magyar határvédelem támogatására. Ráadásul ez már nem az első alkalom, hogy erre a célra a kormány pénzt kap Brüsszelből, így az sem igaz, hogy az EU egy fillérrel sem támogatja a magyar határvédelmi intézkedéseket.

A bizottság tisztviselői jelezték kifogásaikat a Juncker-ellenes plakátokkal kapcsolatban, de „csak” a magyar kormány valótlan állításait teszik helyre. Más, politikai jellegű állásfoglalás nem várható, mivel pedig a testület a látszatát is el akarja kerülni annak, hogy beszállna az EP-kampányba.

A magyar kormány és a brüsszeli bizottság közötti magas szintű kapcsolatokat jól példázza, hogy március 14.-én Budapestre jön tárgyalni Miguel Arias Canete spanyol energetikai biztos. A téma a magyar energiarendszer diverzifikálása - amiben egyébként teljes az egyetértés a kormány és az EB között. 

Lezárták a nyomozást az ex-macedón miniszterelnök ügyében. A hatóságok még mindig nem árulják el, hogyan érkezett az országba.