bíróság;szigorítás;szökött rab;bilincs;

illusztráció

- Szigorítás: csak akkor vehetik le a bilincset a tárgyaláson, ha jelentik a központnak

Az új rendelkezésnek minden bizonnyal a két héttel ezelőtti budapesti fogolyszökéshez van köze. Az őröknek kézi rádión kell jelentést tenni a büntetés-végrehajtási intézet biztonsági ügyeletének.

Csütörtökön a Pesti Központi Kerületi Bíróságon a bíró megkérte a büntetés végrehajtási őrt, hogy vegye le a bilincset az elővezetett rab kezéről, azonban az őr - a korábbi gyakorlattól eltérően - ezt csak azután hajtotta végre, miután a rádióján jelentette azt a központnak - olvasható a 444.hu beszámolójában. Nem nehéz arra gondolni, a szokatlan jelenetnek ahhoz a február 15-i, nagy visszhangot kiváltott esethez lehet köze, amikor is egy rab megszökött a Fővárosi Törvényszékről, és csak nagy erőket mozgósító hajsza után sikerült elkapni.

A portál rá is kérdezett a büntetés-végrehajtási szervezetnél (bv.) az esetleges összefüggésre, a válasz szerint pedig:

"a bv. szervezet folyamatosan felülvizsgálja a biztonságra vonatkozó szabályokat, amelyeket rendszeresen – egy adott eset tapasztalatait is leszűrve – módosít.

Ennek a felülvizsgálatnak a része az a részben megújult gyakorlat is, amely alapján 2019. február 20-tól valamennyi büntetés-végrehajtási szerven kívül történő előállítás esetén, az alkalmazott mozgáskorlátozás könnyítése előtt a személyi állomány tagja a számára biztosított kézi EDR rádiókészüléken a büntetés-végrehajtási intézet biztonsági ügyelete felé jelentést tesz”

Az a bizonyos "egy adott eset" tehát alighanem Sz. Károly említett szökése, amely kapcsán egyébként a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) akkor azt közölte, hogy

a megtámadott felügyelő nem hibázott,

az előállításkor az eljáró ügyészség vagy a bíróság ugyanis elrendelheti a mozgáskorlátozó eszköz eltávolítását, a felügyelő pedig köteles a rendelkezést végrehajtani. A Fővárosi Törvényszék pedig azzal igyekezett elhárítani a felelősséget, hogy a fogvatartott biztonsági kockázatának megítélése nem a bíróság feladata, azt úgynevezett őrzésbiztonsági szempontok határozzák meg, melyeket a fogva tartást végző intézet állapít meg.

Felelőse tehát, jelen tudásunk szerint, nincs a két héttel ezelőtt történteknek, ezzel együtt most a bv. szervezetnél, mint fogalmaztak, a fogva tartás és az előállítás biztonságának további fokozása céljából elrendelték a fentebb leírt új gyakorlatot.

A lébényi rendőrőrs csaknem minden tagja érintett a héten kirobbant botrányban. A gyanú szerint zsebbe dolgoztak az M1-es autópályán. Van köztük olyan, aki több mint 25 éve szolgált a testületben.