Február végén újra kiöntött a település utcáira a székelyudvarhelyi szennyvízlerakó mérgező leve, az úgynevezett csurgalék. A város Bethlenfalvának nevezett részén, ráadásul egy óvoda előtt: a gyerekek a rendkívül bűzös folyadékon átgázolva tudtak bejutni az épületbe - írja a honlapján a Magyar Hang.
A konzervatív ellenzéki hetilap emlékeztet rá: a lerakót üzemeltető cég - amely fél Románia szemetét befogadja a nagyobb profit érdekében - több áttétellel a magyar állam, egész pontosan a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Szolgáltató Kft. többségi tulajdonában van.
A lap szerint a szennyezés nem az első és vélhetően nem az utolsó eset: 2017 nyarán a város szennyvíz-hálózatából derékmagasságig tört fel a bűzös folyadék.
Mint írják, a vállalkozás a mostani ügyben ellentmondásosan beszélt: egy közleményükben előbb azt állították, nem náluk történt mulasztás, hanem a város szennyvíz-hálózatában volt dugulás. Három nappal később aztán egy másik közleményben már úgy fogalmaztak, hogy áramkimaradások okoztak fennakadást a hulladéklerakó tisztítórendszerében, emiatt csurgalékvíz jutott a telep esővíz-elvezető rendszerébe, és elnézést kértek.
Az újság szerint a város tavaly novemberben ügyvédet akart fogadni, hogy a szeméttároló céget beperelje, de egyes önkormányzati tanácsosok azért szavazták le a polgármester javaslatát, hogy a település “ne tűnjön hálátlannak” az anyaországgal szemben. A székelyudvarhelyiek nem értik: annak idején azért kapott területet a cég, hogy a szemétgondjaik hosszú távra megoldódjanak, ennek ellenére a távoli megyékből befogadott nagy mennyiség miatt a Székelyudvarhely húsz évnyi szemetét befogadni képes egyik tárolócella alig két év alatt megtelt.
A Magyar Hang birtokába került a szemetes cég, az RDE Hargita Srl legfrissebb, 2017-es mérlege. Ebből az derült ki, hogy a bevételek évről évre drasztikusan növekednek (az utolsó esztendőben több mint 5,34 millió lej, vagyis jelenlegi árfolyamon 356 millió forint volt az egy évvel korábbi 4,47 millió lejhez képest), ám a profit közben elolvadt (az egy évvel azelőtti, kisebb forgalomnál elért 58 millió forintnyi összegről alig 2,5 millió forintra).
A lap jövő heti számában részletesebben is foglalkozik a szennyezés és a cég ügyével.