Európai Unió;Fidesz;Európai Néppárt;

- Ultimátumot kapott Orbán

Három pontban fogalmazta meg Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője, mit kell tennie a a magyar miniszterelnöknek ahhoz, hogy a Fidesz–KDNP a pártcsalád tagja maradhasson.

Az Európai Néppárt (EPP) március 20-ikán tanácskozó politikai gyűlésén Orbán Viktor kormányfő lehetőséget kap rá, hogy válaszoljon a politikáját ért bírálatokra, és kifejtse, hajlandó-e teljesíteni a pártcsalád feltételeit. A magyar miniszterelnök hivatalos meghallgatása ugyanakkor lesz, amikor a testület körülbelül 260 résztvevője megvitatja a Fidesz felfüggesztésére, illetve kizárására vonatkozó indítványokat. Ha megvan rá a politikai akarat, a gyűlés még aznap határozhat a magyar tagpárt sorsáról, mondták lapunknak a néppárti döntéshozatalt közelről ismerő források.

Manfred Weber, az EPP európai parlamenti frakcióvezetője és Spitzenkandidatja, vagyis jelöltje az Európai Bizottság elnöki posztjára, a német Bild című lapnak kifejtette, mit kell tennie Orbán Viktornak ahhoz, hogy a Fidesz a néppárt tagja maradhasson: be kell fejeznie az EU-ellenes megnyilvánulásokat, bocsánatot kell kérnie a néppárt tagjaitól, mert egy hétvégi lapnyilatkozatában “hasznos idiótáknak” nevezte őket, és biztosítania a CEU budapesti működését.

Ezek a feltételek szóba kerülhetnek az Európai Néppárt parlamenti csoportjának szerda délelőtti ülésén, amelyen Gunnar Hökmark svéd EP-képviselő fel kívánja vetni a magyarországi poszterkampányt és következményeit. A frakciónak nincs döntési joga a kizárás vagy felfüggesztés ügyében.

A Fidesz eltávolítását kezdeményező vallon kereszténydemokraták egyik vezető politikusa kedden azt nyilatkozta, hogy kilépnek a néppártból, ha a magyarok bent maradnak. Párttársa ennek ellentmondott, leszögezve, hogy Orbán Viktornak kell távoznia.

Az EPP-n belüli konfliktus súlyosságáról árulkodik, hogy csak Magyarország és az Egyesült Királyság éktelenedik fekete foltként azon a térképen, amely Manfred Weber európai kampánykörútjának az állomásait ábrázolja. A Népszava birtokába került szórólap szemlélteti, hogy a politikus mely tagállamokat kereste már fel, és hová készül a május végi európai parlamenti választásokig. 

A plakát szerint Weber eddig 12 országban járt, és kilenc másikba készül a hátralévő időben, bár a környezete hangsúlyozza, hogy a programja még változni fog. Úti céljai között például még nem szerepel Finnország, Horvátország, Litvánia, Luxemburg és Svédország sem. A körút hátralévő állomásait sárga színnel jelzi a térkép, csak az EU-ból távozó Egyesült Királyság és Magyarország feketéllik rajta, ami azt jelenti, hogy a néppárti Spitzenkandidat ezt a két országot nem tervezi felkeresni.

Már a középiskolában behozhatatlan hátrányba kerülnek a kistelepüléseken tanulók: a tanár- és eszközhiány miatt ugyanis szinte esélyük sincs arra, hogy nyelvvizsgát szerezzenek az érettségiig. Enélkül viszont nem kezdhetik el az egyetemet.