Lengyelország;pedofil pap;Gdansk;szobordöntés;

2019-03-07 15:52:30

Szobrot döntött a népharag Gdanskban

A városi tanács úgy döntött, a civilek nyomására eltávolítják a pedofília gyanújába került Henryk Jankowski szobrát.

Gdansk városi tanácsa úgy döntött csütörtökön, hogy eltávolítják az egyik városi térről Henryk Jankowski szobrát. A Szolidaritás papját - aki, mint kiderült, évekig ügynökként jelentett a rezsim titkosrendőrségének, és pedofília gyanújába is került - a város tiszteletbeli polgárságától is megfosztották. Döntést hoztak arról is, hogy átnevezik a lelkészről elnevezett gdanski teret, ahol eddig az emlékműve állt.

A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) képviselői politikai indíttatású akciónak minősítették a kezdeményezést, és távol maradtak a szavazástól, ám ennek az ellenzéki többségű városban nem volt súlya. A határozatok indoklása szerint

A 2010-ben elhunyt Jankowskival szemben kiskorúak ellen elkövetett szexuális visszaélés miatt indult ügyészségi eljárás még a pap életében, 2003-ban, de azt rá következő évben megszüntették. A tavalyi év végén a gdanski katolikus egyházmegye újabb vizsgálatot kezdeményezett. Eddig mindössze egyetlen ember állt az ügyészség elé azzal, hogy a pap áldozata.

Most mégis a Szolidaritás jelentette be a helyi önkormányzat döntésére reagálva, hogy pénteken ők maguk bontják el a szobrot. A szervezetben nincs egyetértés az ügy kapcsán: a Szolidaritás aktivistái csütörtök reggel, tiltakozásul a Jankowski-emlékmű tervezett eltávolítása ellen, Donald Tusk, az Európai Tanács gdanski származású elnökének aranyozott gipszszobrát helyezték el a városháza előtt. A figurát az előző kormány idején a Tusk politikája elleni tiltakozásokkor használták. Az akció alkalmából a lengyel alkotmánynak az ártatlanság vélelmét rögzítő cikkére hivatkozó táblát függesztették rá.

Az 1936-ban született Henryk Jankowski elsősorban arról ismert, hogy a múlt század nyolcvanas éveitől együttműködött a Szolidaritás szabad szakszervezet vezetésével, különösen Lech Walesa későbbi lengyel elnökkel. A Nyugatra kivándorolt lengyelektől jelentős támogatást kapott, amelyet a Szolidaritás aktivistáinak és kórházaknak továbbított. Politikával a rendszerváltás után is foglalkozott: kilencvenes években euroszkeptikus és antiszemita kijelentésekkel borzolta a kedélyeket. Miséin tömegek vettek részt.