Finnország;

Juha Sipila lemondott finn miniszterelnök

- A finn miniszterelnök úgy ment, hogy maradt

Alig öt héttel a parlamenti választások előtt lemondott a Juha Sipila vezette jobbközép finn kormány a tervezett egészségügyi és szociális reformok kudarca miatt.

Finnországban azonban ez nem okoz sem válságot, sem fennakadást, hiszen Sauli Niinistö köztársasági elnök felkérésére ügyvezető kabinetként helyén marad a kormány, biztosítva az április 14-i parlamenti választások zökkenőmentes lebonyolítását. 

Nem Sipila volt  az első kormányfő, akinek a finn egészségügybe beletörött a bicskája, az utóbbi másfél évtizedben ezzel minden kormányzat sikertelenül próbálkozott. Mivel Finnországban április 14-én rendeznek parlamenti választást, és főképp annak fényében, hogy nem ez volt a hivatalban lévő kormány első reformkudarca, látszólag teljes értelmetlen az utolsó száz méteren történt lemondás. A múlt év végén a helsinki kabinet a 2017 januárjától kezdődően két évre, kísérleti jelleggel bevezetett alapjövedelem programnak is véget vetett, beismerve annak kudarcát. Az egészségügyi reform kérdése azonban ennél sokkal nagyobb kihívás az északi országban, eddig minden reformkísérlet csődöt mondott. Mindenekelőtt azért, mert mint a Reuters brit hírügynökség is kiemeli, a lakosság folyamatos elöregedésével küszködő államban évről-évre növekednek az egészségügyi és szociális kiadások, egyre nagyobb terhet róva a kormányzatra. A Sipila kabinet eleve igen merész célt tűzött ki, azt akarta elérni, hogy a 2019-2029-es időszakra az egészségügyi és szociális kiadások a költségvetés 2,4 százaléka helyett csupán 0,9 százalék tegyék ki. A tervezet része volt az is, hogy a korábban az állami ellátó rendszerhez tartozó ellátások egy részét az önkormányzatok hatáskörébe helyezik át.

A liberális gazdaságpolitika hívének számító Sipila, a Keskusta (Centrum párt ) elnöke gazdasági fellendülést ígért Finnországnak 2014-es megválasztásakor. Igaz, jelezte, a válságból alig kilábaló finn gazdaságnak legalább 10 évre van szüksége ahhoz, hogy újra „formába lendüljön”. Alexander Stubb korábbi néppárti miniszterelnök kormányát egyértelműen a gazdasági nehézségek miatt büntették a szavazók négy éve. (Stubb különben egyike volt azon néppárti vezetőknek, akik már korábban sürgették az Orbán Viktor vezette Fidesz kizárását az EPP-ből.) 

Választásra várvaHogy befolyásolja-e a politikai erőviszonyokat a kabinet lemondása az egyelőre nem látható. A felmérések stabilan a szocialisták (SPD) előnyét jelzi, a pártot 20-22 százalék között mérik hónapok óta. A Keskusta harmadik helyen áll 14-5 százalékkal, a jobbközép Kokoomus 16-19 százalék között mozog, az egykoron Igaz Finneknek, ma csak Finneknek nevezett szélsőségesek negyedik helyen állnak 13-14 százalékkal. Amennyiben nem hoz radikális változást a kabinet lemondása, akkor a szocialista győzelem ellenére a következő négy évben is a jelenlegi, a jobbszéltől a centrumig terjedő koalíció kormányozhat. 

Fiával együtt csukná le a bíróság Miskovicot, zűrös privatizációk és adócsalás miatt született az ítélet.