Se baloldali, se jobboldali nem vagyok, a cigányokat képviselem – foglalta össze nézeteit kérdésünkre Rafael Gyula, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) képviselője. Nem titkolja ugyanakkor, hogy a soron következő választásokon a Fideszre „szavaztatja” a cigányokat. Magyarázata szerint a romáknak jelen helyzetben együtt kell működniük a kormányzó párttal.
Rafael Gyula januárban nyílt levélben szólította fel a baloldali pártokat, hogy semmiféle formában ne szövetkezzenek a rasszistának, antiszemitának tartott Jobbikkal. Nem csoda, hogy ezt követően kézről kézre adták a kormánypárti sajtóban: a felhívás tökéletesen illeszkedett abba a hadjáratba, amit a Fidesz folytat a Jobbik ellen.
Azokban az időkben, amikor a Jobbik politikájának valóban szerves része volt a rasszista uszítás, a Fidesz jóval kisebb felháborodást mutatott. Farkas Félix roma nemzetiségi szószóló, Farkas Flórián szövetségese azonban éppen most látta elérkezettnek az időt, hogy parlamenti beszédében mandátumának visszaadását követelje Sneider Tamás jobbikos pártelnöktől.
- Nem egyeztettem senkivel – utasította el Rafael Gyula azt a feltételezésünket, hogy összehangolt akcióról lenne szó. Azon túl, hogy az ORÖ tagja, Rafael Gyula a dabasi roma nemzetiségi önkormányzat, a Pest Megyei Romák Regionális Jogvédő és Foglalkoztatási Alapítvány, továbbá a hasonló néven egyesületként és pártként is bejegyzett Új MCF, a Mindent a Cigányokért Fórum elnöke. (A Kolompár Orbán vezetésével alakult „régi” MCF – amely eredetileg Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma, majd Magyarországi Cigányok Fóruma néven futott – Rafael tudomása szerint megszűnőfélben van.)
Az Új MCF nemrég tüntetést, azaz „országos érdekvédelmi tiltakozó nagygyűlést” szervezett a Parlamenthez. Rafael Gyula lapunknak elmondta, hogy legalább ötszáz résztvevőre számított. Ennek megfelelően a rendőrség három keresztutcáig tartó szakaszon lezárta az Alkotmány utcát. A „nagygyűlésen” végül mintegy harmincan jelentek meg.
Azok az országos szervezetek, amelyek előzetesen részvételüket ígérték, nem jöttek el. Ami pedig a saját szervezetét, az Új MCF-et illeti, „nekünk nem volt rá pénzünk, hogy utaztassuk a cigányokat” – indokolta a csekély létszámot Rafael, akinek nem szegte kedvét az érdektelenség. Ellenkezőleg: emelte a tétet. A házelnöknek és a parlamenti képviselőknek küldött petíciójában már nevesítve a Jobbik betiltását követelte.
Talán nem kockáztatunk sokat a megállapítással: az Új MCF-nek még dolgoznia kell azon, hogy a Fidesz komoly „együttműködő partnerként” vegye számításba. Ráadásul ebben a versenyben az Új MCF nem egyedül indul. A roma politikusok közül mások is felismerték, hogy miután a gazdasági botrányokkal és visszaélésekkel összefüggésbe hozott Farkas Flórián (és szervezete, a Lungo Drom) pozíciója alaposan meggyengült, űr keletkezett a cigány közéletben.
Ennek betöltésével próbálkozik próbálkozik például Ajtai Tibor, egy másik ORÖ-képviselő is. A vezetésével megalakult Cigány Önkormányzatok és Civil Szervezetek Országos Egyesülete (CÖCE) 2017 őszén tartott első kongresszusát. A cél az volt, hogy a CÖCE a kormány számára is elfogadható alternatívát kínáljon a „lejáratódott Farkas Flórián és a Lungo Drom helyett”.
Az általunk megkérdezett roma politikusok véleménye megoszlott arról, hogy a Lungo Drom egyáltalán pályán marad-e. Az egyik ORÖ-s szerint csúnya vége lesz a folyamatban lévő hatósági eljárásoknak, ezek lezárultával teljesen szétesik a Lungo Drom. Mások viszont azt állították, hogy a háttérben erőt gyűjt a fideszes kötődésű roma szervezet: úgy tudják, hogy Farkas Flórián sorra hívogatja a kormánypárti települési polgármestereket, és eligazítást tart, hogy melyik helyi cigány vezetővel szabad szóba állni.
A roma politikusok számára majd ősszel, a helyhatósági választásokkal egy időben tartandó nemzetiségi választásokkor jön el az igazság pillanata. Ekkor derül ki, hogy melyik szervezet mekkora támogatottságot élvez, hány képviselőt lesz képes küldeni az Országos Roma Önkormányzatba.