interjú;

2019-03-13 07:30:00

Cseh Katalin (Momentum): „Hiteles emberekből nálunk nincs hiány”

A Manfred Weberhez hasonló elvtelen politizálást kell megváltoztatni az Európai Parlamentben – vélekedett Cseh Katalin, a Momentum listavezetője, az Európai Néppárt csúcsjelöltjének tegnapi, magyarországi látogatásáról.

Azt mondta, hogy „egy mandátumunk biztosan lesz az európai parlamentben, de az is lehet, hogy kettő”. Erre fogadna is? 

Az egyre simán. 2014-ben nagyjából 110 ezer szavazat kellett egy európai mandátumhoz. Az akkorihoz hasonló részvétel mellett ez a szám nem fog változni. A Momentumra tavaly tavasszal 175 ezren voksoltak, a mi támogatóink ráadásul elkötelezettek Európa mellett, aktívak és várhatóan el fognak menni majd választani. Amikor Európa mellett kell kiállni, számíthatunk rájuk. 

Miért nem profitáltak semmit a decemberi tüntetéssorozatokból?

A tüntetések óta több száz új ember lépett be a Momentumba, rengeteg vidéki településen is, ahol korábban nem voltunk jelen. A közösségünk erősebb, mint valaha. Nem igaz, hogy az eseményeknek nem lett volna semmi hozadéka.

Csak a számokat nézve az. Április óta nagyjából egy helyben toporognak. 

Én nem így gondolom. A legtöbb mérés a parlamenti bejutási küszöb környékére helyez minket. Volt közvélemény-kutatás, ahol hat százalékon álltunk. Tavaly április óta leértékelődött a parlamenti politizálás: érzem, hogy a Momentumban szeretik azt a formabontó stílust, amelyet képviselünk, egyértelműen növekvő tendenciát látok. 

Az már korábban eldőlt, hogy a liberálisként elkönyvelt ALDE felvette önöket a tagjai közé. Sokáig viszont nem szerették, ha a Momentumra liberálisként hivatkoztak. Mi változott?

Semmi. Az ALDE sokszínű párt, de az ideológiáknál sokkal fontosabb volt, hogy ők álltak ki a leghatározottabban a magyar ügy mellett. A vezető politikusaik 2010 óta képviselik a jogállamiságunk melletti kiállást az európai parlamentben. Megtiszteltetés velük egy pártcsaládban lenni, érdemben fogunk küzdeni együtt a hazai demokrácia visszaállításáért. 

Nem önök az első hazai ALDE-tagok, korábban az SZDSZ-t, sőt a Fodor Gábor-féle Liberálisokat is befogadták. Utóbbiak felajánlották az együttműködést is. Hogy állnak a tárgyalások? 

El sem indultak. Helyettük egyébként sokkal inkább azt emelném ki, hogy tagja például az ALDE-nak a Progresszív Szlovákia nevezetű új párt. Ők adják Pozsony polgármesterét, és jó eséllyel indulnak a köztársasági elnöki pozícióért is. A Macronnal való szövetségünkről nem is beszélve, akinek szintén Európa megújítása a célja. 

Manfred Weber keddi látogatása előtt többek között azt kérdezték az EPP frakcióvezetőjétől, hogy vak-e. A vizit után is fenntartják a kérdést? 

Nem vagyok meglepve a semmitmondó viselkedésén. Weber kritikátlanul követte végig az EPP egyik vezetőjeként, hogy az elmúlt kilenc évben Orbán Viktor leépítette a demokráciát. Szótlanul szemlélte az európai pénzek lenyúlását, azt, hogy többek között a német adófizetők zsebéből is eurómilliárdokat vett ki. Csak akkor volt hajlandó kritikára, amikor a csúcsjelölti pozíciójához éppen ez kellett. Weber ezer darab vörös vonalat húzott Orbánnak, aki az összesen átlépett. A Weberhez hasonló elvtelen politizálást kell megváltoztatni az Európai Parlamentben. Akkor is ki kell állni az európaiság mellett, ha egy erős tagpárttal való szembeszegülés az ár. Erre Weber nem volt képes, most sem az, bár nem is neki kell leváltani Orbán Viktort. Nekünk kell megmutatni a világnak, hogy nem kérünk ebből a rendszerből. 

2017-ben azt írták, hogy nem fognak össze a leszerepelt ellenzékkel, valamint, hogy lehet önállóan is az értékeik mentén politizálni. Most a nagy összekapaszkodások egyik élharcosai.

Az a célunk, hogy a narancssárga térképet, amelyet az országban látunk, átszínezzük ősszel. A települések visszavételének kulcsa, hogy minél több helyen egy hiteles ellenzéki jelölt álljon a Fidesszel szemben. Mi is ezért dolgozunk - hiteles emberekből nálunk nincs hiány.