Szekszárd;gyermekgyilkosság;elmegyógyintézet;

Rendőrök helyszínelnek a szekszárdi Séd-patak medrében, ahol a gyermekgyilkosságot elkövették

- Hároméves gyerek szellemi szintjén állhat a szekszárdi gyermekgyilkosság gyanúsítottja

Ki sem lett volna szabad engedni az elmegyógyintézetből a gyógyszereken élő fiatalt, aki a gyanú szerint meggyilkolta rokonát, egy hatéves kislányt – mondta a volt nevelője.

Zárkózott fiú volt a szekszárdi gyerekgyilkos – árulta el K. Dániel volt nevelője, aki a Debreceni Javítóintézet Nagykanizsai Telephelyén ismerte meg a tinédzsert. Nagy-Bozsoky Lajos az ATV-nek nyilatkozva azt mondta, szerinte hiba volt őt hamarabb elengedni. Dánielt magába zárkózó alkatként  jellemezte, aki gyakorlatilag „hároméves gyerek agyával rendelkezik”.

Nagy-Bozsoky – aki a javítóintézet speciális csoportját vezette, és Dániellel is itt ismerkedett meg – azzal folytatta, hogy a tinédzsert még 2016-ban helyezték át hozzájuk a budapesti Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetből (IMEI). Már ekkor több mint egy tucat különböző gyógyszert szedett. A nevelő szerint – aki nemrég hagyta ott a javítóintézetet - magának való volt a fiú, és nem nagyon tudott beilleszkedni a többiek közé. 

Épp ezért többször is jelezték az igazgatóság felé, hogy vissza kellene helyezni az IMEI-be, végül ez nem történt meg.

A pedagógus szerint a fiatal zárkózottságát jól mutatja, hogy csupán pár mondatot beszéltek, miközben nagyjából két hónapig járt a fiatal fiú abba a speciális csoportba, amelyet ő maga vezetett.

Arról is cikkezett a sajtó, hogy Dániel 2016-ban került be, és három évig kellett volna az intézetben tartózkodnia. Csakhogy ezt nem töltötte le, és egy éve szabadon engedték. A nevelő azt mondta: ha valakit javítóintézeti nevelésre „ítélnek” és jól viselkedik, akkor elengedhetik a bent töltött idő valamennyi részét, amit egyfajta jutalomként lehet felfogni. Ehhez persze a nevelői csoport véleményezése szükséges és egy meghallgatás. A tinédzser esetében viszont nem kellett volna elengedni – folytatta – merthogy korábban is jelezték a vezetőség felé a problémákat, de sajnos nem történt semmi az elmondása szerint, mint ahogyan őket sem hozták döntéshelyzetbe.

Ennél a pontnál pedig Nagy-Bozsoky már a rendszer működéséről is kritikát mond, hiszen azt állítja, hiába a nevelési csoportok jelentősége, az ő véleményük kevésbé számított, hiszen a véleményezés – hogy mit is kell a papírra írni – az általában rajtuk felül dőlt el. Saját tapasztalatából kiindulva

úgy véli, hogy általában a továbbgörgetés taktikája folyik, tehát a problémás gyerekek tovább görgetése, hiszen addig sem az intézetnek van vele problémája.

Nagy-Bozsoky szerint több, az említett fiatalemberhez hasonló kaliberű, tőlük szabadult fiatal járkál most is az utcákon. A Bors egyébként úgy tudja, hogy a szekszárdi gyerekgyilkosság gyanúsítottja az intézetben többször nyelt tűt, és öngyilkossággal is fenyegetőzött. Az pedig már az ügyészség közleményéből derült ki, hogy a gyanúsított 2017 őszén a bíróság cselekvőképességet részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezte.

Késsel fenyegette egy zavart férfi a mentőszolgálat munkatársait, az életük múlhatott rajta, hogy arra járt egy rabszállító.