Kenneth Roth, a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet ügyvezető igazgatója egy, a Facebook-on közzétett videóban arról beszélt, hogy Manfred Weber ultimátuma nem a probléma gyökerével foglalkozik – vette észre a hvg.hu.
Roth a múlt héten Budapesten járt, ahol aktivistákkal, újságírókkal és civil szervezetekkel találkozott, este pedig a CEU-n tartott előadást az emberi jogokról. A HRW vezetője aznap érkezett a magyar fővárosba, amikor Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje is találkozott a magyar miniszterelnökkel, hogy tárgyaljon vele a Néppártban maradás feltételeiről.
A portál összefoglalója szerint Roth arról beszélt, hogy Orbán Viktor a klasszikus autokrata kézikönyvét követi: aláássa a fékek és egyensúlyok rendszerét, veszélyezteti a bírói szabadságot, korlátozza a sajtót, támadja a civil szervezeteket, hátráltatja a korrupcióellenes nyomozásokat, és mindezt az úgynevezett illiberális demokrácia nevében teszi. Szerinte Weber hárompontos ultimátuma ahelyett, hogy a Fidesz rendszerének egészét nézné, csak néhány részletre koncentrál.
Roth úgy véli, az Európai Néppártban jelenleg sokan gondolkoznak úgy, hogy jobb a Fideszt bent tartani a pártcsaládban, hiszen így jobban ellenőrizhetik Orbánt, aki az EPP-n kívül a radikálisokkal és a szélsőségesekkel fog szövetséget kötni. Szerinte azonban ezzel a magyar miniszterelnök jár jól, hiszen legitimálja a Néppárt, miközben ugyanúgy keresi a szélsőséges pártok szövetségét. Véleménye szerint Orbánnak van félnivalója, amiatt, hogy 2022-ben Németország lesz az Európai Unió soros elnöke, amely a legnagyobb befizetője az uniós költségvetésnek. Angela Merkel kancellár pedig továbbra is azon a véleményen van, hogy a jogállamiság betartásához kell kötni az uniós források elosztását.