Orbán Viktor;diákok;NMHH;álhírek;fake news;

2019-03-19 19:53:03

A médiahatóság a kormányzati kommunikáció legfőbb fegyverét készül felszámolni

Az NMHH hadat üzent az álhíreknek, és ha a harcot sikerrel vívná meg, az bizonyos értelemben éppen a Fidesz számára lenne a legnagyobb csapás. Vagy ez a gondolatmenet is csak fake news lenne?

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a most zajló médiaműveltség európai hete alkalmából fiataloknak szóló infografikákat, és ezekhez is kapcsolódó, iskolai használatra alkalmas óraterveket állított össze az álhírekről - olvasható a szervezet szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében. Mint írják, a félretájékoztatással szembeni harcban a médiaműveltség fejlesztése továbbra is kulcsfontosságú.

A cél tehát világos: küzdelem a - közkeletű angol kifejezéssel élve - "fake news" ellen. És miközben ezzel maximálisan egyet kell érteni, azért az ember eszébe jut: ha tényleg nem lennének többé álhírek, és azokat terjesztő médiumok,

A miniszterelnöknek ugyanis a közelmúltban már-már szokásává vált - talán Donald Trumptól ellesve a módszert -, hogy a számára kényelmetlen témákat ezzel a bűvös kifejezéssel zárja rövidre. Tavaly például az Index stábjának kérdését hárította el annyival, hogy "az egy fake news-gyár, oda nem nyilatkozom." A jelenet az alábbi videóban 00:15-től látható:

De szinte ugyanígy járt korábban a - még a "visszafoglalás" előtt álló - Hír TV is. A lenti felvételen 1:05-től:

Ugyan nem tudjuk, hogy jelenleg a választók hány százaléka számára megfelelő ez a "válasz" (a felvételeken Orbán körül állók mindenesetre elég jól szórakoznak rajta), de

Visszatérve a projektre, a Médiaértés-oktató Központ honlapján meg is lehet nézni az iskolások számára - három különböző korosztályra bontva - összeállított segédanyagokat, amelyeket a pedagógusok figyelmébe ajánlanak, például egy osztályfőnöki óra erejéig. Az útmutatóhoz természetesen példatár is tartozik, amelyben a legfelkapottabb álhír-terjesztő oldalak mellett egy az Index portálról hozott esetet is találni. Hogy ez mennyire szerencsés választás, ahhoz talán elegendő adalék, hogy az átlátszó.hu összesítése alapján

Az adatok szerint egyébként a górcső alá vett, a kormány által rendszeresen támadott szerkesztőségeket 14-szer marasztalta el a bíróság 2018-ban, míg a vizsgált kormányközeli médiumokat összesen 109 alkalommal.

Kinek is üzentek hadat?

Imént már említettük a "legfelkapottabb álhír-terjesztő oldalakat", amelyeknek most szintén hadat üzent az NMHH. Ezekkel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az oxfordi egyetem közelmúltbeli, általunk is ismertetett kutatása - amely azt vizsgálta, hogy világszerte a kormányok, politikai szereplők hogyan manipulálják a közvéleményt a közösségi médián keresztül - megállapította:

A kutatók szerint a hazai szervezett közösségimédia-manipuláció 2010-ig nyúlik vissza, és egyedül a kormány csinálja nagyban.

Még a végén holnapról ők is fake news lesznek?