Jobbik-Konzervatívok;Európai Néppárt;

- Kacsintgat a Jobbik az Európai Néppárt felé

Gyöngyösi Márton listavezető elképzelhetőnek tart olyan forgatókönyvet, hogy pártja felvételét kéri az EPP-be.

A Jobbik képviselői eddig a függetlenek között ültek az Európai Parlamentben. Gyöngyösi Márton, a párt elnökhelyettese és EP-listájának vezetője lapunknak elmondta, hogy az uniós választást követően szeretnének egy olyan „jobbközép, konzervatív pártcsaládhoz csatlakozni”, amelynek értékrendje közel áll a Jobbik elveihez.

Gyöngyösi jelenleg rendkívül képlékenynek látja a helyzetet, nehéz kiszámítani, hogy melyik politikai irányvonal milyen szavazói támogatottságot tud majd maga mögött. Több mint valószínű azonban, hogy a májusi választást követően átalakulnak az erőviszonyok az Európai Parlamentben. A politikus sorsdöntőnek nevezte a választást, szerinte eldől, milyen irányba megy tovább Európa.

A Jobbik számára – mondta az EP-lista vezetője – az előttünk lévő két hónapban a kampány és a lehető legjobb eredmény elérése az elsődleges, azzal, hogy melyik pártszövetséghez akarnak tartozni, ráérnek május végén, az eredmények ismeretében foglalkozni. Már csak azért is ehhez tartják magukat, mert még a látszatát is szeretnék elkerülni annak, hogy a Jobbik előre pozíciókért lobbizik – hangsúlyozta Gyöngyösi Márton.

Tavaly nyáron a Jobbik már kacérkodott a gondolattal, hogy idővel felvételét kéri az Európai Néppártba (EPP). Sneider Tamás pártelnök az Azonnali.hu-nak adott interjújában ugyanakkor elvetette azt a lehetőséget, hogy a Jobbik egy frakcióban üljön a Fidesszel, „annyira különbözik a két párt politikája”. A kérdés – anélkül, hogy a Jobbik szándéka konkrét formát öltött volna – lekerült a napirendről. Most, hogy felfüggesztették a Fidesz tagságát (és a magyar kormánypárt esetleges kizárása is a lehetőségek között van) ismét terítékre kerülhet az ügy.

Lapunk úgy értesült, hogy a Jobbik már folytatott „puhatolózó tárgyalásokat” az Európai Néppárttal, de Gyöngyösi szerint ez a megfogalmazás nem pontosan fedi a valóságot: személyes ismeretségek révén informális kapcsolatfelvételek történtek. Ezek a találkozások nem nevezhetők a tagfelvételi kérelmet előkészítő tárgyalásoknak – mondta. Céljuk elsősorban az volt, hogy minél szélesebb körben megismertessék programjukat, bemutassák, a Jobbik milyen „vízióval rendelkezik az Európai Unióról és az EU-ban helyet foglaló Magyarországról”.

„El tudok képzelni ilyen forgatókönyvet” – jelentette ki Gyöngyösi Márton arra a kérdésünkre, mennyi realitását látja annak, hogy a Jobbik végül felvételét kérheti-e az Európai Néppártba. Ehhez arra is szükség van – tette hozzá –, hogy az Európai Néppártban tisztuljon a kép, eltűnjenek a jelenleg meglévő törésvonalak.

Messziről indulnakNem tudom, mit szívnak, de láthatóan hatásos, szóval inkább azzal kereskedjenek, mert ha illegális is, sikeresebbek lesznek vele, mint a politikában – tavaly nyáron így reagált a Jobbik felvételét firtató kérdésre Pedro Lopez de Pablo, az Európai Néppárt képviselőcsoportja sajtófőnöke a Magyar Hírlapnak. Lapunk is kereste a sajtófőnököt, aki nem cáfolta, hogy ezeket a kifejezéseket használta. A Jobbikban sem váltott ki osztatlan lelkesedést, hogy Sneider Tamás pártelnök megpendítette az Európai Néppárthoz való csatlakozás lehetőségét. Szávay István jobbikos parlamenti képviselő a Népszavának elmondta: a maga részéről nem ért egyet azzal, hogy a Jobbik felvételét kérje az Európai Néppártba. Kifogásolta azt is, hogy a csatlakozási szándékról nemcsak döntés nem született, hanem még érdemi vita sem volt. (Szávay időközben – egy antiszemita kijelentéseket tartalmazó hangfelvétel nyilvánosságra kerülése miatt – megvált mandátumától.) Annak érzékeltetésére, hogy mekkorát változott a világ, egy hír 2013-ból: a francia Nemzeti Front közös szélsőjobbos frakciót hozna létre az Európai Parlamentben, de abban nem számít a Jobbikra és a görög Arany Hajnalra. Akkoriban tehát még Marine Le Pen, a Nemzeti Front (ma már Nemzeti Tömörülés) vezetője is túlságos szélsőségesnek tartotta a Jobbikot, és együtt emlegette a görög neonáci párttal.

Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke a Weber-látogatás üzenetértékről és arról, miért törekszik közösségük megosztására a hatalom.