Európai Bizottság;menekültkérdés;plakátkampány;

2019-03-27 08:44:00

Mire készül Brüsszel?

Már egy idő óta hatalmas plakátok néznek szembe velünk, amelyeken ez a felirat virít: „Önnek is joga van tudni, mire készül Brüsszel”. Soros György és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke ugyan lekerült a plakátokról, de a fenyegető szöveg megmaradt. Nemrégiben Szijjártó Péter külgazdasági is külügyminiszter nyilatkozta azt – idézzük -, „lelepleződött Brüsszel legnagyobb hazugsága”, mert „azon dolgoznak”, hogy „kötelezővé tegyék” az ENSZ migrációs csomagját minden uniós tagállam számára.

A kormány nyilvánvalóan abból indul ki, hogy az embereknek fogalmuk sincs arról, miként zajlik az uniós döntéshozatal. Más kérdés persze, hogy egy kabinetnek nem feltétlenül feladata milliárdokat költeni arra, hogy ugyanezeket az embereket tudatlanságban tartsa. Ugyanis már maga a felvetés is abszurd: a magyar kormány úgy tesz, mintha semmi köze sem lenne az Európai Bizottsághoz, az uniós döntéshozatalhoz. Ellenségnek kiált ki egy olyan testületet, amelynek maga is tagja.

Ami Szijjártó kijelentését illeti, ez is csak azt jelzi, hogy a Fidesznek valójában semmi keresnivalója nincs az Európai Néppártban (EPP). Március 19-én ugyanis a Nemzet és Szabadság Európája (ENF, ennek tagja többek között az Osztrák Szabadságpárt, vagy az Orbán Orbán Viktor jó barátja, Matteo Salvini olasz belügyminiszter által irányított Liga) szinte szó szerint ugyanazt írta közleményében, mint ami néhány nappal korábban a magyar külügyminiszter sajtóértekezletén elhangzott. Ez arra enged következtetni, hogy a magyar kormány az euroszkeptikus pártcsaláddal egyeztet bizonyos kérdésekben, s nem azzal az EPP-vel, amelynek tagja.

Azért is teljesen logikátlan Brüsszel titkos tervéről beszélni, mert az Európai Bizottság igazán jelentős döntéseket – a Brexitet érintő kérdések kivételével – már nem hoz az európai parlamenti választásig. (Sőt épp a magyar kormányfő fejezte ki reményét nem is egy ízben arra, hogy bevádorlásellenes, illetve a nemzetállamokat erősítő Európai Bizottság alakul majd, amivel ő maga cáfolta meg a plakátokon megfogalmazott állítást.) Másrészt a Bizottság nem hoz döntést a tagállamok és az Európai Parlament nélkül. Humanitárius vízum bevezetésére sem kíván javaslatot tenni a brüsszeli testület, függetlenül attól, hogy az EP elfogadott egy erre vonatkozó határozatot. Az sem igaz, hogy elvennék a tagországoktól a határvédelmi jogokat, illetve kötelező kvótákat sem írnak elő a menekültek elosztására. 

Ugyanakkor Manfred Weber, az Európai Néppárt listavezetője, aki várhatóan az Európai Bizottság következő elnöke lesz, a Le Monde-nak a napokban adott interjújában leszögezte: szolidaritást vár el a kelet-európai országoktól a menekültkérdést illetően. Ez azt jelzi, még feszültebbé válhat az Európai Néppárt és a Fidesz viszonya. Erre utal a CDU és a CSU hétfőn közzétett közös, az EP választásra elfogadott programja is, amely szerint a menekültkérdésben humanizmusra kell törekedni. 

Való igaz, az embereknek joguk van tudni az igazságot. Erről azonban a kormánypropagandából a legkevésbé sem értesülhetnek.