Öt százalékkal nőtt azok aránya, akik „inkább nem elégedettek” azzal, ahogy a dolgok mennek az országban – derül ki a Publicus Intézet legfrissebb elemzéséből, amit a Népszava felkérésére készítettek. A februári adathoz képest 28-ról 26 százalékra csökkent az inkább elégedettek aránya (mindkét hónapban 15-15 százalék volt a „teljes mértékben elégedettek” aránya), míg 30-30 százalék volt mindkét hónapban egyáltalán nem elégedett. Nem meglepő módon a Fidesz szavazóinak 75 százaléka elégedett, míg az MSZP-t támogatók 74, a Jobbik szimpatizánsainak 88 százaléka elégedetlen.
Magas ugyanakkor a szavazói kedv, különösen az MSZP támogatói körében, 95 százalékuk biztosan elmenne, ha most vasárnap lennének a parlamenti választások. Ugyanez az aránya Fidesznél 82, a Jobbiknál 86 százalék. (A többi ellenzéki párt adatait a felmérés ezen szakaszában nem részletezték.) Továbbra is a 60 évesnél idősebb, diplomás végzettségű nyugdíjasok a legaktívabbak, 80 százalékuk szavazna vasárnap. A szavazói kedv egyébként – kisebb kilengésekkel – 2015 tavaszától folyamatos emelkedést mutat a Publicus szerint.
A pártpreferenciák érdemben nem változtak februárhoz képest, a Fidesz támogatottsága az összzes megkérdezett körében 26 százalék, ez egy százalékos emelkedés februárhoz képest. Az MSZP-re az összes megkérdezett 11 százaléka szavazna (2 százalékpontos emelkedés februárhoz képest), a Jobbikra szintén 11 (+1 százalék). Nem változott a Kétfarkú Kutya Párt és a Momentum támogatottsága, 2-2 százalékon állnak. Márciusban a DK-t is ennyire mérték, de ez 1 százalékos csökkenés a februári eredményükhöz képest. Az LMP szintén egy százalékot rontva viszont sok éves mélypontra, 1 százalékra süllyedt. Ugyanezek a számok a biztos szavazók körében márciusban: Fidesz 37%, MSZP 13%, Jobbik 13%, DK 3%, MKKP 2%, LMP 2%, Momentum Mozgalom 2%.
Külön mérte a Publicus az EP-választással kapcsolatos szavazói attitűdöket. Arra a kérdésre például, hogy „Ön mennyire tartja valószínűnek, hogy a májusi Európai Parlamenti választásokon” az MSZP-re szavaz, a megkérdezettek 9 százaléka mondta azt, hogy biztosan, további 20 százaléknyian el tudják ezt képzelni. A megkérdezettek 16 százaléka szerint ez nem valószínű, míg 45% biztosan nem a szocialistákat választja majd. A DK esetében ugyanezek a számok: biztosan 3%, el tudja képzelni 15%, nem valószínű 11%, biztosan nem 54%. A Jobbiknál 10-13-10-52 százalékos arányok jöttek ki.
Ez EP-választásokat tekintve mérsékeltebb a szavazói kedv mint egy „most vasárnapi” parlamenti választást illetően, de itt is a szocialista szavazók a legaktívabbak, 67 százalékuk biztosan elmegy majd szavazni. A Fidesz-hívek 60, a Jobbiké viszont csak 45 százalékban mondták ugyanezt. Nem meglepő módon ebben az esetben is a nyugdíjas diplomás 60 fölöttiek a legaktívabbak.
A pártpreferenciákat tekintve az EP-választásokon a mostani állás szerint az összes megkérdezett körében a Fidesz 29 százalékot szerezne, a biztos szavazók 37 százaléka választaná a kormánypártot. Az MSZP esetében ezek a számok 11 és 13%, a Jobbiknál 12-14, a DK és a Momentum esetében egyaránt 4-5, míg az LMP-nél 1-2 százalék.