Bioritmus;gyerekek;mese;

Illusztráció

- Szorongást is old az esti mese

A mesék gazdagítják a fantáziát, segítenek a félelmek feldolgozásában és hozzájárulnak az érzelmi intelligencia fejlődéséhez, de az egyre digitalizálódó világunkban sokszor háttérbe szorul a könyv és az olvasás. A folyamat megállítása a gyermekkönyvek keddi világnapjának fő célja.

1967 óta Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján, április 2-án tartják a gyermekkönyvek nemzetközi napját, amelynek célja, hogy a gyermekek megszeressék a könyveket és az olvasást. Erre pedig most különösen nagy szükség van, hiszen a (mese)könyvek helyét sokszor átveszik a mobiltelefonok, számítógépek és a televízió.

„Egy könyv nemcsak kellemes időtöltésre alkalmas, de észrevétlenül tanít is. Már az egész kicsik számára is érdekes lehet egy zörgő könyvecske. Forgatása közben színekkel, formákkal találkoznak, lapozgatása során pedig fejlődik a finommotoros képességük”– mondta Küri Johanna gyermekpszichológus.

Ma már az esti meseolvasást, vagy -mondást sok esetben felváltja a mozgókép, pedig a meghitt esti program rengeteg mindenben segíti a gyermekeket. A mesék gazdagítják a fantáziát, a képzelőerőt, segítenek feldolgozni, feloldani bizonyos félelmeket, szorongásokat és fejlesztik a szövegértést, amely a későbbiekben nélkülözhetetlen a tanuláshoz, hozzájárulnak a kreativitás, és az érzelmi intelligencia fejlődéséhez.

A mesemondás minőségi együtt töltött idő, amely segíti a szülő és a gyermek egymásra hangolódását, megerősíti és elmélyíti a kapcsolatukat. A mesét olvasó szülő és az azt hallgató gyermek között „virtuális” köldökzsinór alakul ki. A mese előkészít a pihenésre, ellazít. Példát mutat a gyerekeknek és bátorítja őket egy nehéz helyzet, egy, az ő életükben adódó probléma megoldásában. Segít megismerni és megérteni olyan fogalmakat, jelenségeket, mint például a bátorság, harag, szeretet, irigység, gonoszság, önzetlen segítségnyújtás, összefogás, de a mese beszél a születésről és halálról is, mint az életünk velejáróiról - mondta a Budai Egészségközpont szakembere.

Hogyan válasszunk mesét?

  • A gyermekünk életkorának és lelki világának megfelelő mesét olvassunk, hogy megértse a történetet és a mese elérje a célját.

  • Figyeljünk arra, hogy a gyermekünk meddig tud egy dologra koncentrálni. Kisóvodás korban elegendő lehet egy 3-4 perces mese is.

  • A legjobb, ha mi találunk ki valamilyen történetet, hiszen abba beleszőhetjük a gyermekünket érintő problémákat, az őt foglalkoztató kérdéseket, az átélt történéseket.

„A legfontosabb, hogy örömmel meséljünk. Legyen idő a számítógépezésre vagy a tévénézésre is, de ha tehetjük, a nyüzsgő napot egy összebújós meséléssel zárjuk"– tette hozzá Küri Johanna.

Tovább melegszik az idő, a hétvégén simogatóan meleg napsütést és kellemes hőfokot ígérnek a meteorológusok, a vasárnap hajnali óraátállítás azonban akár napokra felboríthatja a bioritmust.