Április közepén hozza nyilvánosságra a Robert Mueller különleges ügyész vezette bizottság csaknem 400 oldalas jelentésének szerkesztett változatát az amerikai igazságügyi miniszter.
Az MTI összefoglalója szerint a szenátus és a képviselőház vezető politikusaihoz intézett levelében William Barr úgy fogalmazott: „nemsokára mindenki maga” a dokumentumot, a hírszerzési források és magánéletet érintő információk védelme érdekében azonban bizonyos részeket kihagy belőle.
Barr azt is közölte, hogy május elején készséggel megjelenik a szenátus és a képviselőház igazságügyi bizottságai előtt, hogy beszámoljon a Mueller-jelentésről.
A Mueller vezette bizottság március 22-én zárta le 22 hónapig tartó vizsgálatát arról, hogy a 2016-os elnökválasztási kampány idején Donald Trump kampánycsapatának munkatársai összejátszottak-e Oroszországgal, és Trump akadályozta-e az igazságszolgáltatást a nyomozás során. A különleges vizsgálóbizottság munkájának költsége mintegy 30 millió dollár volt.
A Mueller-jelentésből készített, a kongresszusnak már elküldött néhány oldalas kivonatában az igazságügyi miniszter arra a következtetésre jutott, hogy nem történt összejátszás, és nincs elegendő bizonyíték arra, hogy Trump akadályozta az igazságszolgáltatást.
Robert Mueller a múlt pénteki hivatali idő végeztével juttatta el William Barr igazságügyi miniszterhez azt a terjedelmes dokumentumot, amelyben összegzi a vizsgálat eredményeit és az azokból általa levont következtetéseket. A különleges ügyész hivatala a nyomozás során 2800 idézést bocsátott ki, közel ötszáz alkalommal kapott házkutatási engedélyt, és nagyjából ugyanennyi tanút hallgatott meg. Magát Trumpot személyesen nem kérdezte ki Mueller, csupán néhány kérdést tett fel neki írásban, és azokra az elnök ugyancsak írásban válaszolt. A jelentésről itt írtunk bővebben.
Trump: Nincs rejtegetnivalóm
Donald Trump pénteken a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lago villájában újságíróknak azt nyilatkozta: „nagy a bizalma” William Barr iránt. Arra az újságírói kérdésre, hogy egyetért-e a Mueller-jelentés nyilvánosságra hozatalával, Trump azt válaszolta:
Trump ismételten hangsúlyozta: a vizsgálat nem volt más, mint „boszorkányüldözés”.
Demokrata párti politikusok pénteken a Mueller-jelentés mielőbbi nyilvánosságra hozatalát sürgették. Mark Warner, a szenátus hírszerzési bizottságának demokrata politikusa szerint a jelentést csak olyan mértékben kell megszerkeszteni, ami „abszolút szükséges” a hírszerzési források és módszerek védelméhez.
Jerrold Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának demokrata vezetője viszont közleményében azt hangoztatta, hogy a jelentést szerkesztés nélkül, teljes egészében kell nyilvánosságra hozni. Nadler megismételte korábbi kijelentését, miszerint Muellernek április 2-ig meg kellene jelennie a képviselőház igazságügyi bizottsága előtt.