Tudomány;atombomba;hidegháború;űrversengés;

- Eszelős terv: a Holdon akarta megnyerni az atomversenyt Amerika

Teller Ede dolgozta ki a projektet a hidegháború hevében, melynek lényege az volt: az Egyesült Államok atombombát robbant a Holdon.

Miután a szovjetek megelőzték az amerikaiakat néhány hónappal, és már felküldték a világűrbe az első műholdjukat, az Egyesült Államokban egy sajátos tervet dolgoztak ki, hogy mégis övék legyen a győzelem, írja a hvg.hu. Az űrversenyben Szputnyik-1 óriási győzelmet jelentett a szovjeteknek 1957-ben, és bár az amerikaiak is felbocsátották a saját, Explorer-1 nevű műholdjukat jövő év januárjában, a csatát már elvesztették. Éppen ezért egy sokkal grandiózusabb tervet találtak ki.

Egy speciális csapatot állítottak fel, mely tagjai közt tudhatta az ifjú Carl Sagant is. Az A119 kódnéven futó projekt lényegét maga Teller Ede találta ki 1957-ben.

A cél az volt, felrobbantsanak egy atombombát a Holdon, egyet pedig a közelében, a világűrben süssenek el.

A kutatók úgy gondolták, egy ilyen robbantással egyszerre két legyet is üthetnének egyszerre. Egyfelől tanulmányozhatnák a törmeléket és a radioaktív kicsapódást, másrészt pedig a robbanást kísérő fényjelenséget, valamint a gombafelhőt a Földről is jól lehetne látni, ami üzenet lenne a szovjetek számára.

1959 januárjában győzött valamelyest a józan ész, úgy döntöttek, leállítják a projektet. Részben, mert féltek a lakosság negatív reakciójától, valamint attól is, hogy nem találják el az égitestet, és a célt tévesztő rakéta visszazuhanna a Földre, nukleáris töltetével együtt. Az A119 helyett a Holdra szállás lett a prioritás - mely 1969-ben elsőként sikerült az Egyesült Államoknak.

A mesék gazdagítják a fantáziát, segítenek a félelmek feldolgozásában és hozzájárulnak az érzelmi intelligencia fejlődéséhez, de az egyre digitalizálódó világunkban sokszor háttérbe szorul a könyv és az olvasás. A folyamat megállítása a gyermekkönyvek keddi világnapjának fő célja.