egészségügy;Emmi;kórházak;

Képünk illusztráció

- Költségvetési felügyelőket küldenek az eladósodott kórházakba

A jelenlegi vezetők közül többeket meneszthetnek, a pozícióikra pedig új pályázatokat írhatnak ki.

Rendszerszintű javaslatot készít a kórházak folyamatos eladósodásának megállítására az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) – tudta meg a kormányközeli Magyar Nemzet, és adta ki közleményben az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).

A lap kedd reggel azt írta, a kormány-előterjesztésben szerepelni fog, hogy

– az intézmények felügyeletének és irányításának megerősítése érdekében épüljön ki egy kontrolling- és monitoringrendszer,

– és változtassanak a szakrendelők és a kórházak finanszírozásán.

Információik szerint a kormány döntéséig tartó átmenti időszakban a leginkább eladósodott kórházakba – ez tizenhárom intézmény – költségvetési felügyelőket neveznek ki, a jelenlegi vezetők közül pedig többeket várhatóan menesztenek, a pozícióikra pedig új pályázatokat írnak ki. Feltehetően a Veszprém megyei kórház főigazgatója, Dávid Gyula az egyikük, akit április 1-jén azonnali hatállyal menesztett a miniszter, átmenetileg az eddigi orvosigazgatót bízva meg a kórház vezetésével – teszi hozzá a lap.

Ugyancsak kedden egy közleményt adott ki az Emmi, melyben szerepel, hogy a minisztérium 2018-ban az egészségügy teljes megújítását tűzte ki célul, és ennek része volt a kórházi adósságállomány áttekintése is, amit a szaktárca rendelt el. „A lefolytatott vizsgálat megállapította, hogy a kialakult hiány mintegy kétharmadáért 28 intézmény a felelős. Ezek közül 13 esetben konkrét intézkedés meghozatala is szükségessé vált” – teszik hozzá.

Azt írják:

„Döntés született arról, hogy költségvetési felügyelőket neveznek ki a leginkább eladósodott kórházakba, valamint bevezetik a vezetők teljesítményértékelését. Az intézmények felügyeletének és irányításának megerősítése érdekében kontrolling és monitoring rendszer épül ki, továbbá a járó- és fekvőbeteg szakellátás finanszírozása is módosul. Az átmenti időszakban mindez segíti a gazdálkodási fegyelmet, amíg rendszerszintű megoldás születik az ügyben.”

Ezekre vonatkozóan az emberi erőforrások minisztere kormány előterjesztéseket nyújt be a kabinet számára. „Az EMMI célja, hogy a kórházak finanszírozása fenntarthatóvá váljon. A kórházak adóssága 2010 óta 130 milliárd forintról kevesebb mint felére, mintegy 60 milliárd forintra csökkent” – írják a közleményben.

Egy pécsi iskolában – iskolai közösségi szolgálatként – diákok végeznek olyan feladatokat, amelyek a pedagógiai asszisztensek dolga lenne. Csakhogy pedagógiai asszisztensek nincsenek.