Recep Tayyip Erdogan;Mueller-bizottság;Zuzana Caputova;Volodmir Zelenszkij;

2019-04-03 09:00:00

Öt jó hír

Lehet, hogy véletlen, lehet, hogy túlzok, de a sajtó mintha mostanában egy csapásra több biztató nemzetközi hírről tudósítana. 

1. Szlovákia új elnöke, Zuzana Caputová liberális és nő. Jogvédő. Bár a szlovák választás első fordulójában magyar nemzetiségű jelölt is volt Bugár Béla személyében, mégis Caputová nyert a magyarlakta körzetekben is; Dunaszerdahely járásban például a szavazatok 83,95 százalékát kapta. 

2. Ukrajnában a parlamenti választások első fordulóját Volodimir Zelenszkij, egy 41 éves zsidó színész-humorista nyerte a mostani elnök, Petro Porosenko ellenében. Zelenszkij egy népszerű TV sorozat sztárja. A sorozat hőse egy korrupció-ellenes tanárember, akit a nép hirtelen az ország elnökévé választ. A háttér Zelenszkij népszerűségéhez: az ukránok 91 százaléka szerint hazájuk mélységesen korrupt. Ha nyer, Zelenszkij legalább tiszta lappal indíthat.

3. A helyi választások eredménye Törökországban szintén biztató. Erdogan elnök és pártja nem tudott nyerni az ország legnagyobb városaiban, beleértve Ankarát és Isztambult. Bár Erdogan továbbra is a legnépszerűbb török politikus, az ország GDP-jének mintegy 75 százaléka az ellenzékhez húzó városias területeken képződik.

4. Itt, Amerikában a (független) különleges ügyész benyújtotta kb. 400 oldalas jelentését az igazságügyminiszternek (aki Trump elnök embere). A jelentés Trumpról és kampányáról szól, tartalma egyelőre ismeretlen. Mivel a miniszter négy oldalas nyilvános összefoglalója alig idézte magát a szöveget, a kongresszus demokrata tagjai és a sajtó is azt feltételezte, hogy az összefoglaló inkább a miniszter véleményét, mint az ügyész jelentését tartalmazza. Ezt a miniszter most nagyjából elismerte egy új levélben, mondván: eredetileg nem a jelentést, hanem az ő saját értelmezését kívánta közzétenni. A lényeg persze az, hogy komoly remény van arra: ez a két éve készülő, fontos tényfeltáró anyag már a közeljövőben a nyilvánosság elé kerül.

5. Ez a német történet a roppant gazdag Reimann családról szól. Amerikában is olyan híres nagyvállalatokat kontrollálnak, mint Krispy Kreme, Einstein Bagels, Keurig, Peet’s Coffee, Panera Bread, Dr. Pepper stb. Néhány évvel ezelőtt egy történész – a család kérésére – kiderítette, hogy a cég alapítói Hitler elkötelezett hívei voltak, orosz és francia hadifoglyokat dolgoztattak rabszolgaként, és a háború idején gazdagodtak meg. De az információt csak akkor hozták nyilvánosságra, amikor a részletek megjelentek a Bildben. Azóta azonban a vállalat bejelentette, hogy 10 millió eurót adományoz a holokauszt áldozatainak, és rövidesen a történész teljes anyagát  publikálják. 

Tudom, sokan mondják majd, hogy mindez nem elég, nem lehet ilyen egyszerűen jóvá tenni a jóvátehetetlent. De az is igaz, hogy ez a német generáció többet tesz apáik és nagypapáik bűneinek felderítéséért és a túlélők kárpótlásáért, mint kortársaik szerte Európában.