Kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen az Európai Bizottság (EB) az igazságügyi reformok keretében létrehozott fegyelmi kamarák miatt, amelyek az aggályok szerint fokozzák a bírák feletti politikai ellenőrzést - jelentették be szerdán Brüsszelben.
A lengyel hatóságoknak két hónapjuk van válaszolni a kifogásokra. Amennyiben nem érkezik válasz, vagy pedig Lengyelország olyan észrevételeket tesz, amelyek nem tekinthetők kielégítőnek, az Európai Bizottság úgy dönthet, hogy a jogsértési eljárás következő lépéseként úgynevezett indokolással ellátott véleményt küld Varsónak. Ezt követően - ha szükséges - az Európai Bíróság elé vihetik az ügyet.
A lengyel kormány bírósági reformja egyebek között a legfelsőbb bíróságot érinti. Ennek elnökét az eddigi előírások szerint a 120 fős testület legalább 110 bírájának jelenlétében kellett megválasztani; az új változat már csak kétharmados egyetértést követel meg az elnökválasztáshoz. A törvényhozók a gyorsaságra hivatkoznak. Ezzel egy időben - a kötelező 65 éves nyugdíjkorhatár bevezetésével - a testület jelenlegi 73 tagja közül 27-et kényszernyugalmazott a lengyel kormány. Az ellenzék szerint alkotmányellenesen.
A bíróság átalakítása ellen folyamatosak az ellenzéki tüntetések, az EU pedig már tavaly augusztusban döntött arról, hogy lépéseket fog tenni az ügyben. Az Európai Bizottság a jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázata miatt 2017 decemberben megindította Varsóval szemben az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárást is.