A felmérések szerint az emberek 70 százaléka rákot a dohányzással köti össze, csupán 13 százalékuk tudja, hogy az alkoholfogyasztás is okozhat rákot. A dohányzás évente világszerte 7,7 millió ember halálát okozza, az alkoholfogyasztás 3,3 millió halálért felelős, ami a globális halálozások 5,9 százalékát jelenti - írta az Euronews.
A Southampton-i egyetem kutatóinak tanulmánya szerint egy átlagos brit nagyivó nő - saját bevallása szerint - másfél üveg bort iszik hetente, míg egy átlagos dohányzó nő 10 cigarettát szív el naponta, ami 70 cigarettát jelent hetente. Emiatt a dohányzás még mindig nagyobb kockázattal jár és több áldozatot szed, mint az alkohol. Az alkohol több rákfajta direkt kialakulását is okozhatja, ilyen a gégerák, szájüregi rák, nyelőcsőrák, vastagbélrák és a májrák is.
A vizsgálatban a brit egészségügyi adatokat vették alapul, amelyeket összehasonlítottak a dohányzáshoz és alkoholhoz köthetően kialakult rákos megbetegedésekkel. Számításaik szerint ha egy nemdohányzó személy hetente egy üveg (0,75 l) bort fogyaszt el, akkor ez nők esetében 1,4 százalékkal, a férfiaknál 1 százalékkal növeli a rák kialakulásának kockázatát. Ez pedig férfiak esetében napi 5, nőknél napi 10 cigaretta elszívásának felel meg.
Ugyanannyi alkohol elfogyasztása tehát a nőknél jobban hajlamosít a rák kialakulására, mint a férfiaknál. A nemek közötti eltérést még inkább érzékelteti a mellrák és az alkohol között fennálló kapcsolat, a tudósok szerint ugyanis a "nagyivó" nők között aránytalanul több a mellrákos eset, mint absztinens társaiknál. Érdekes aránytalanság az is, hogy ha egy férfi heti 3 üveg bort fogyaszt el, az heti 8 cigaretta elszívásával egyenértékű, nőknél viszont ugyanez a mennyiségű alkohol 23 cigarettának felel meg.