egészségügy;orvosi kamara;kórházak;ÁSZ-vizsgálat;

2019-04-05 06:30:00

Ez boszorkányüldözés - a kórházigazgatók kiborultak, az érdekképviseletük hallgat

Ez maga a boszorkányüldözés – így értékelte egy közgazász azt az ÁSZ-jelentést, amelyben egészségügyi intézmények gazdálkodását szedik ízekre.

Erős fölzúdulást keltett a kórházi vezetők körében az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerdán közzétett jelentése – tudta meg lapunk. A Magyar Kórházszövetség ugyanakkor kérdésünkre csak annyit közölt: az elnökség foglalkozik a jelentéssel.

Az ÁSZ szerdán hozta nyilvánosságra 17 kórház korábbi, valamint további 5 intézmény utóellenőrzésének tapasztalatairól szóló elemzését. A vizsgálók szerint gyakorlatilag kontroll nélkül, az elemi gazdálkodási szabályokat felrúgva működnek a kórházak.

Bírálta az elemzést Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. Mint mondta, ha a kórházak tevékenységét ennyire szigorúan mérlegelik a számvevők, akkor hasonló módon kellene foglalkozniuk azzal is, hogy elegendőek-e a ráfordítások a munkabérekre, az ellátások biztosítására.

Éger István MOK-elnök a napi gyakorlat és a vizsgálatban elvártak közötti ellentéteket egyebek mellett azzal jellemezte: szakemberhiány miatt egyes szakmákban ma már csak piaci áron lehet szerződtetni orvost. Megemlítette azt is: most egyetlen orvosi beavatkozás díjtétele sem fedezi a tényleges költségeket, és amíg ez így van, nehéz bármit is számon kérni az intézményeken. – Azzal nincs baj, ha az ÁSZ ellenőriz, hiszen ez a feladata, de ezeknek a vizsgálatoknak nem abból a sandaságból kellene kiindulniuk, hogy itt valaki lop, csal és fosztogat. És előbb talán a kórházak működésének teljes vertikumát kellene áttekinteni – fogalmazott a kamara elnöke.

– Ez az elemzés maga a boszorkányüldözés – állította lapunknak Mihályi Péter közgazdász. Szerinte e jelentés után az ágazatért felelős miniszternek és a kórházszövetségnek követelnie kellene az ÁSZ elnökének azonnali lemondatását és felelősségre vonását. A közgazdász szólt arról is, hogy miközben az ÁSZ "kukacoskodik", elemzésében a gyógyítás eredményességéről, a várólistákról, a hálapénzről, a betegek véleményéről, a komfortról, az árakról és a bérekről szó sem esik. A kórházak eladósodásáról is csak egy általános félmondat szerepel, melynek a lényege az, hogy az ÁSZ nem látja át a pénzügyi viszonyokat, ezért véleményt sem tud mondani. A tíz oldalas dokumentum 34 hiányosságot nevesít konkrétan, köztük olyanok szerepelnek, minthogy hat kórház nem tette fel a honlapjára a pénzügyi beszámolóját. Egy intézménynél a közbeszerzés során keletkezett iratok közül hiányzott valami, nyolc kórházban pedig a vezetők nem hívták fel eléggé a dolgozók figyelmét arra, hogy az egészségügyben előfordulhat a korrupció.