népzene;hangarchívum;MTA Zenetudományi Intézet;

2019-04-10 16:00:57

12 ezer órás népzenei archívumot tett közzé az MTA Zenetudományi Intézete

Ráadásul a projektvezető a már most 200 ezer darabos gyűjtemény további bővítését ígéri.

Páratlan adatbázis került fel az internetre: térképre vittek ugyanis az MTA BTK Zenetudományi Intézet hangarchívumából több mint 12 ezer órányi felvételt, többnyire népdalokat - írja az index.hu.

Magyarországon eddig még nem volt a Zenetudományi Intézet Hangarchívumához hasonló méretű elérhető hangadatbázis, különösen olyan, ami szabadon hozzáférhető. Az archívum egy térképpel kifejezetten könnyen kereshető, néhány kattintással megtudhatjuk, mit énekeltek egy adott helyen - akár nagyobb városokban, vagy a fővárosban is - harminc, ötven vagy akár száz évvel ezelőtt. De kerültek az archívumba dalok Mongóliából, Törökországból, Észtországból, vagy épp Németországból is.

Vannak dallamok, amelyeket még Kodály Zoltán gyűjtött, és vannak, amelyeket a kilencvenes években vettek fel. És akadnak olyan különlegességek is, mint a Túl a vízen jön egy krokodil, az Eresz alatt fészkel a zsiráf, vagy épp az Elefántcsontból való izé.

A tervek szerint az adatbázis nem marad elszigetelt. Mint a projektet vezető Bolya Mátyás, az MTA Zenetudományi Intézetének munkatársa nyilatkozta, a hangarchívum már most is tartalmaz írásos feljegyzéseket, de ezt a későbbiekben filmfelvételekkel egészítik ki, így a néptánc-örökségünkbe is könnyen betekinthetünk a neten.