Trianon;emlékhely;

2019-04-11 06:00:00

Föld alatti Trianon-emlékhelyet építenek a Parlamentnél jó ötmilliárdért

Talajszint alatt hozzák létre a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét, hogy ne zavarja a Parlament látványát. Nagy Imre szobrát nem fogják felavatni a Jászai Mari téren.

Az emlékhely tervezése során különös figyelmet fordítottunk arra, hogy az Országházra való rálátást semmi ne zavarja. Ezért egy felül legnagyobbrészt nyitott, a talajszint alá süllyesztett konstrukciót választottunk – erősítette meg Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója lapunk információját, hogy az Alkotmány utcába szánt trianoni emlékművet (Nemzeti Összetartozás Emlékhelye) a földfelszín alatt hozzák létre.

A projekt előkészítése előrehaladott állapotban van, a kivitelező kiválasztása zajlik. A helyszíni munkálatok várhatóan még április hónapban megkezdődnek – tájékoztatott Wachsler. Átadási határidő: 2020. május 31.

A kormány döntése rögzíti, hogy az emlékhelyet a történelmi Magyarország 1913. évi összeírás szerinti helységneveinek feltüntetésével kell létrehozni. Wachsler emlékeztetett rá, hogy az Alkotmány utca Kossuth Lajos térbe torkolló szakaszának felszíni rendezése és a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyének kialakítása is az általa vezetett nonprofit zrt. feladata.

Ami a projekt várható költségét illeti, „cégünk a Steindl Imre Program harmadik ütemével kapcsolatos további döntések meghozataláról szóló” kormányhatározat alapján a kivitelezési munkálatok ellátása és finanszírozása érdekében az Országgyűlés Hivatalától bruttó 5 milliárd 80 millió forintos vissza nem térítendő költségvetési támogatást kapott – közölte Wachsler Tamás. Az összeg áfával, egyéb közterhekkel és járulékos költségekkel együtt értendő. (A vonatkozó kormányhatározatból az is kiderül, hogy az Agrárminisztérium épülete alatt megvalósítandó mélygarázs előkészítésére tavaly csaknem 400 millió forintot különítettek el – a szerk.)

Ismeretes, hogy – szintén a Steindl Imre Program keretében – átalakítják a Kossuth tér mellett lévő Vértanúk terét. A tiltakozások ellenére elszállították onnan Nagy Imre szobrát, amit majd a Jászai Mari téren állítanak fel. A Vértanúk terére visszakerül a Horthy-korszakban emelt, a „vörösterror áldozataira” emlékeztető emlékmű.

A Vértanúk tere rekonstrukcióját a kivitelező a tervek szerinti ütemben végzi – állapította meg kérdésünkre Wachsler Tamás. A Vértanúk emlékműve szoboralakjainak hiteles rekonstrukcióját Elek Imre szobrászművész készíti.

A beruházás magában foglalja a Jászai Mari tér részleges, a Nagy Imre-szobor felállításával kapcsolatos rekonstrukcióját, valamint a Vértanúk emlékműve rekonstrukcióját is – a figurális szoboralakok kivételével. A Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. minderre bruttó 3 milliárd 175 millió forintot kapott.

A Nagy Imre-szobor felújítása az alkotó, Varga Tamás irányításával jól halad – számolt be lapunknak Wachsler Tamás. A szobrászművész az emlékművet övező térrész kialakításában is részt vesz annak érdekében, hogy a szobor művészi koncepciója maradéktalanul érvényesülhessen az új helyszínen – tette hozzá.

A Jászai Mari téren a bontás már befejeződött, most a burkolási munkák következnek, és a kertészek is hamarosan megkezdik a növényzet megújítását – folytatta a vezérigazgató. Az átépítés után a Jászai Mari tér kerekesszékkel is megközelíthető lesz a Duna-part felől, továbbá az északi és déli térrész között is akadálymentes lesz a kapcsolat a Margit híd alagútján keresztül – hangsúlyozta Wachsler.

A kivitelezés idén június elején fejeződik be, június 16-ig a Nagy Imre-szobrot is felállítják. Kérdésünkre, hogy az új helyszínen ki adja majd át a mártír miniszterelnök emlékművét, Wachsler Tamás közölte: „avatóünnepséget nem tervezünk”.