Európai Unió;klímavédelem;szén-dioxid;szén-dioxid kibocsátás;

2019-04-11 18:57:19

Mégse vétózzuk meg az uniós klímatervet

Magyarország nem vétózta meg az unió klímacéljait, az Európai Tanács március 22-i ülésén megszavazta a stratégiai iránymutatásokat – közölte Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára az LMP-s Ungár Péter felvetésére.

Az Euractiv unióügyi portál március 21-i értesülései szerint a magyar kormány a németekkel, lengyelekkel és csehekkel együtt elutasítja a 2050-es, lényegében száz százalékos szén-dioxid-kibocsátás-csökkentést célzó EU-s terveket. (Az értesülést ugyanakkor alátámasztja, hogy a Nemzeti Energia- és Klímaterv nemrég Brüsszelbe küldött első tervezete szerint a magyar kormány erre az időpontra 52-85 százalékos mérséklést ígér.) Míg az eredeti hír szerint az Európai Parlament már elfogadta a bizottsági javaslatot, Cseresnyés Péter az ügyben a végső szót alapos vita után az Európai Tanácstól várja.

Az államtitkár hangsúlyozza: Magyarország, ahol a parlament három éve elsőként ültette a hazai jogrendbe a Párizsi Klímaegyezményt, törekszik a „klímasemlegességre”, ám figyelembe kell venni az európai versenyképesség megőrzésének fontos szempontját is. Míg Ungár Péter arra figyelmeztetett, hogy az elmúlt évek során az ország szén-dioxid-kibocsátása a gazdasági fejlődésnél nagyobb ütemben nőtt, Cseresnyés Péter szerint a 2016-os érték nem érte el a válság előtti szintet, ami alacsonyabb az uniós átlagnál.

Ehhez kapcsolódik, hogy az államtitkár a DK-s Vadai Ágnes megkeresésére közölte: március 21-ére feldolgozták az ötmilliárdosra emelt keretű, tavaly novemberi háztartásinagygép-csere-támogatási kiírás kérvényeit. Így 115 ezer háztartásban tesz lehetővé készülékcserét. Az ennek révén megtakarított energia évi 25 ezer tonnával csökkenti az ország szén-dioxid-kibocsátását.