Szerbia;Albánia;

Protest against government in Serbia

- Tüntetések a Balkánon - tombol a számháború

Negyvenezren vonultak az utcákra - a szerb média szerint csak lézengtek a demonstrációkon.

Szerbiában a kormányzat arra számított, hogy hetek kérdése és vége a tüntetéshullámnak. Ehhez képest Belgrádban és más városokban már négy hónapja folyamatosan, minden szombaton utcára vonulnak az emberek. Kitartásuk azért is figyelemreméltó, mert konkrét eredményt nem értek el. Ezért is feltűnő, hogy most szombaton – a szervezők szerint – minden korábbinál többen vonultak fel Belgrádban. A hatalmas tömegre jellemző, hogy mintegy háromnegyed órán keresztül vonult a Knez Mihajlova utcában. A szervezők ebből arra a következtetésre jutottak, hogy 40 ezren tüntethettek a kormány ellen a fővárosban.

A számháború azonban ezúttal sem maradt el, a belügyminisztérium mindössze 7500-ra becsülte a tüntetők számát, amit az ellenzék nevetségesnek nevezett. A szerb média rendre arról számol be, hogy szinte csak lézengenek a megmozdulásokon, ami a valóságnak nem igazán felel meg.

Az emberek szerb parlament épülete előtt gyülekeztek, innen haladtak tovább a kormány épülete elé, majd visszatértek a törvényhozáshoz. Első ízben fordult elő, hogy nem a civil szervezők, hanem az ellenzéki politikusok álltak a menet élére. A szélsőjobboldali Dveri vezetője, Bosko Obradovic, aki a megmozdulások talán legmarkánsabb személyisége lett, azt közölte, nem adják fel mozgalmukat egészen addig, amíg Szerbia szabaddá nem válik. Hozzátette, szabad médiát és szabad választásokat követelnek. Vuk Jeremic volt külügyminiszter pedig azt közölte, „közel a győzelem napja”.

A szerb média előzőleg azt közölte, rendbontások várhatóak majd a tüntetésen, ám a megmozdulás végig

békés volt.

Erőszakosabb volt a jobboldali albán ellenzék által szervezett tiranai megmozdulás. A Demokrata Párt már nem először próbálta tüntetés során megdönteni Edi Rama miniszterelnök hatalmát. Ezúttal azon a sugárúton gyülekeztek az emberek, amelyen a kormányfő irodája is található. Az ellenzék szerint Rama „illegitim” miniszterelnök. Lulzim Basha, a demokraták elnöke múlt csütörtökön jelentette be, minden korábbinál nagyobb megmozdulást szerveznek a fővárosba, s véget vetnek a szocialisták kormányzásának.

„Két Albániát hoztak létre, az egyikben azokat találhatjuk, akiktől elvették a jobb élet reményét, a másikban pedig azok, akik a törvény felett vannak”. Albániában június 30-án helyhatósági választást rendeznek, de két párt, a demokraták, valamint a Szocialista Mozgalom az Integrációért is jelezte, hogy bojkottálják a voksolást. Az ellenzék februárban a parlamentből is kivonult. Bár a tüntetők Tiranában áttörték a kordont, ez a megmozdulás békésebb volt, mint a korábbi ellenzéki tüntetések.

Vucic bocsánatot kért a magyaroktólBocsánatot kért Aleksandar Vucic szerb államfő vasárnap a Szerbiában élő magyaroktól a szombati ellenzéki tüntetésen elhangzott gyűlöletbeszéd miatt.  "Ami tegnap elhangzott a mi magyar polgárainkról, az nem a többségi Szerbia álláspontja. Bocsánatot kérek ezért tőlük. Ez a felelőtlen és komolytalan emberek álláspontja, senki másé" - mondta Vucic újságíróknak, miután felkereste a belgrádi központi kórházban folyó építkezést. Szombaton Sergej Trifunovic, a Szabad Polgárok Mozgalmának elnöke a kormányellenes tüntetésen a szerb média által is botrányosnak nevezett beszédet tartott. Többek között azt mondta, a szerb nép elmegy, Vucic pedig arabokkal és magyarokkal népesíti be Szerbiát. Hétfőn a vajdasági Szabadkán tart közös kormányülést a szerb és a magyar kormány.

Porosenko egy vitára gyűlt a sportlétesítményben, csak ez elnökjelölt riválisát nem érdekelte.