Női kosár: negyedik lett a Sopron az Euroligában

2019.04.14. 19:27

Fotó: Nyikos Péter / MTI
Az együttes 64-53-ra kikapott a cseh USK Prahától vasárnap.
A negyedik helyen végzett a házigazda Sopron Basket a női kosárlabda Euroligában, mivel a négyes döntő bronzmérkőzésén 64-53-ra kikapott a cseh USK Prahától. A 2018-as Euroliga-ezüstéremmel fennállásuk legnagyobb sikerét elérő soproniak a szezon eddigi 17 nemzetközi meccsén 10 győzelemnél és 7 vereségnél tartottak. Roberto Iniguez vezetőedző a címvédő Jekatyerinburg ellen elvesztett pénteki elődöntő után úgy fogalmazott, hogy a folytatásban megcélozzák a harmadik helyet, mert tanítványaival sok hullámvölgyből kijöttek már, és vasárnap is erre lesz szükségük. A 2015-ben aranyérmes Praha egy évvel ezelőtt lemaradt a Final Fourról, a jelenlegi idényben pedig 12 győzelemmel és 5 vereséggel állt. A csehek szlovák edzője régi ismerős volt a hazai szurkolók számára, Natalia Hejkova ugyanis – aki ötször nyerte meg klubjaival az Euroligát – 2003 és 2006 között a soproni kispadon ült. Ami a két gárda egymás elleni mérlegét illeti, 2003 óta hatszor csaptak össze, és az ellenfél 4/2-re vezetett a különcsatájukban. Igaz, a legutóbbi mérkőzést tavaly januárban a Sopron nyerte, méghozzá Prágában. Az előzetes híradások szerint a vasárnapi helyosztókra már napokkal ezelőtt elfogytak a jegyek, és a több mint kétszáz fős jekatyerinburgi tábort leszámítva – amely még úton volt bécsi szálláshelyéről Sopronba – valóban telt ház várta a bronzmeccset a háromezer férőhelyesre bővített Novomatic Arénában. A pénteki elődöntőben egyetlen percet sem játszott, 208 centis Határ Bernadett ezúttal a kezdőötösben kapott helyet, s a házigazdák 4-0-lal rajtoltak, de nemsokára már 6-12 állt az eredményjelzőn. Roberto Iniguez időkérése valamelyest felrázta a csapatot, a csapatkapitány Fegyverneky Zsófia is megszerezte első pontjait a Final Fourban. A második negyedben a spanyol Queralt Casas büntetőből egyenlíthetett volna, de nem találta el a gyűrűt, aztán a közönség ovációja közepette bemutatkozott a négyes döntőn Honti Kata, aki korábban befejezte pályafutását, de az idény közben visszatért, hogy főként edzéseken segítsen korábbi klubjának. A sok labdát eladó magyarok ezzel együtt tovább loholtak az eredmény után, de a francia Valeriane Ayayi vezette ellenfél nemsokára tíz ponton kívülre került. Iniguez 23-37-nél ismét lehívta tanítványait a pályáról, a nagyszünetben ennek köszönhetően 31-38 volt az állás. A félidei statisztikából kitűnt, hogy az USK jobb százalékban dobta a kétpontosokat (58/46), a hazaiak öt büntetőjükből csak egyet értékesítettek, és – a Jekatyerinburg elleni meccsel ellentétben – lepattanózásban sem tudtak riválisuk fölé kerekedni (18/18). A térfélcsere után a honosított Turner Yvonne – a pénteki elődöntőben a hazaiak legjobbja – elérte a tíz pontot, majd a szerb Aleksandra Crvendakic triplájával és duplájával két pontra csökkent a különbség. A svéd Amanda Zahui pedig a 28. percben óriási hangorkán közepette kiegyenlített (46-46), az utolsó játékrész 46-48-ról indult. Ebben mindkét csapat idegesen játszott, sorra maradtak ki a helyzetek, bő négy perc alatt összesen csak hat pont született. A továbbra is gyengén büntetőző zöld-sárgáknál csak légiósok voltak a parketten, ennek ellenére 48-59-nél elúszni látszott a meccs. A hajrában 53-59-nél a Sopron három labdabirtoklásból sem talált a gyűrűbe, így pedig nem tudta szorossá tenni a végjátékot és meg kellett elégednie a negyedik hellyel. A hazaiak legjobbja az egyaránt 12 pontos Crvendakic és Turner lett. A harmadik Final Fourján szerepelt Sopron 2009-ben Salamancában szintén a negyedik, tavaly pedig rendezőként a második helyen zárt.

Eredmény:

a 3. helyért: USK Praha (cseh)–Sopron Basket 64-53 (16-15, 22-16, 10-15, 16-7) Pontszerzők: Ayayi 14, Thomas 13, Harrison 12, Kat. Elhotova 10, Rezan 6, Oblak 4, Kar. Elhotova 3, Romero 2, illetve Turner 12, Crvendakic 12, Dupree 9, Casas 7, Zahui 6, Jovanovic 4, Fegyverneky 3 később: döntő: Jekatyerinburg (orosz)–Dinamo Kurszk (orosz) 20.30

Az Euroliga négyes döntőjébe jutott magyar csapatok helyezései:

2001. Messina: MiZo-Pécsi VSK 3. 2004. Pécs: MiZo-Pécsi VSK 3. 2005. Szamara: MiZo-Pécsi VSK 4. 2009. Salamanca: MKB-Euroleasing Sopron 4. 2018. Sopron: Sopron Basket 2. 2019. Sopron: Sopron Basket 4.

Frissítve: 2019.04.14. 19:58

Győzelmekkel élnek a remények

2019.04.14. 13:09

Fotó: Czagány Balázs / MTI
A legutóbbi hat mérkőzéséből ötöt megnyerő, a betegség által sújtott MTK Budapest ellen is három pontot szerző Haladás helyzete már nem is annyira reménytelen.
Új időszámítás Kispesten – szólt tudósításunk címe, amelyben beszámoltunk a Honvéd új, múlt hétfőn színre lépő tulajdonosainak csütörtöki bemutatkozásáról. Nos, a bronzéremért zajló verseny szempontjából fontosnak ígérkező szombati, Debrecen elleni bajnokin valamelyest már érzékelhető is volt az új idők szele –, a leköszönő  George F. Hemingwayhez köthető – a szurkolókat is megosztó – egyik klubinduló helyett már egy másik dalra vonultak ki a futballisták.
A párharcot a helyszínen megtekintő új klubtulajdonosok egyébként már az 5. percben elégedetten tapsolhattak, akkor ugyanis a gólkirályi címért (is) hajtó Holender Filip büntetőből vezetéshez juttatta a kispesti csapatot. Később Csősz Richárd egalizált, a kiosztott 10 sárga lap és egy kiállítás miatt pedig azt hihetnénk, hogy a mérkőzés átment „roncsderbibe”. A rengeteg kiosztott figyelmeztetés a játék képe alapján kissé túlzó, a fél órát emberhátrányban játszó Honvéd viszont rászolgált a dicséretre – nemcsak megőrizte az 1-1-et, hanem a végén akár nyerhetett is volna.
„Nagy változást a mi életünkben egyelőre nem hozott a váltás, megérkeztek az új tulajdonosok, nekünk is bemutatkoztak, de azt is elmondták, hogy a nyárig nem várható különösebb átalakulás – tért ki érdeklődésünkre a tulajdonoscserére a bajnoki után a Honvéd saját nevelésű futballistája, Gazdag Dániel. – Kemény küzdelem volt, sajnálom, hogy a mérkőzés végén adódó két nagy lehetőségünk közül egyikkel sem tudtunk élni. A kiállítás miatt nehéz volt az utolsó fél óra, de az mindenképpen pozitív, hogy emberhátrányban nem kaptunk gólt. A piros lap mégis megpecsételte a sorsunkat, 10 emberrel már nem tudtuk azt játszani, amit szerettünk volna, visszább kellett állnunk.”
A döntetlennel lemaradni látszik az Újpest és a Debrecen mögött a harmadik helyre pályázó Honvéd, ám a lapunknak nyilatkozó Gazdag Dániel már a heti feladatokra, a Soroksár elleni szerdai kupaelődöntő első mérkőzésérere és a szombati bajnokira koncentrál.
„Szombaton az egyik közvetlen rivális volt az ellenfelünk, már csak ezért is fontos lett volna nyerni, igaz, a jövő héten is egy ugyanilyen meccsünk lesz az Újpest ellen. Próbálunk a bajnokságban és a Magyar Kupában is minél jobban szerepelni, meglátjuk, ez mire lesz elég.”
A további mérkőzések közül valamennyinek komoly tétje volt a 28. játéknapon. Tekintve, hogy a kieséstől fenyegetett csapatok meccsein döntetlen eredmények születtek (Paks–Puskás Akadémia 0-0, Kisvádra–Diósgyőr 1-1) az alsóházban az a Haladás a forduló nyertese, amely azzal, hogy 1-0-ra legyőzte a vírusos megbetegedések sorozata miatt halasztást kérő, ám a Magyar Labdarúgó-szövetség döntése miatt mégis kiállni kényszerülő MTK Budapestet, reális esélyt teremtett magának arra, hogy a hátralévő hetekben kiharcolja a bennmaradást. Ki hitte volna mindezt pár hete, amikor a legutóbbi hat meccséből ötöt megnyerő szombathelyi együttes lemaradása behozhatatlannak tűnt?!
Az FTC hátrányból fordítva nyert Mezőkövesden, így a fordulót záró Vidi–Újpesten paradox módon a lila-fehér csapat sikeréért szurkolhatott, a fővárosiak székesfehérvári pontszerzése ugyanis esélyt kínált volna a listavezetőnek arra, hogy adott esetben már a szombati FTC–Vidi után behozhatatlanra hizlalja előnyét. Miután a Vidi végül győzött, biztossá vált, hogy az áhított sikert nem a „húsvéti nyuszi” hozza el az Üllői útra, sőt: vendégsiker esetén a jelenlegi nyolcpontos fór is ötre apadhat.

A 28. forduló eredményei

Budapest Honvéd–Debrecen 1-1 Bp., Új Hidegkuti-stadion, 2128 néző. Jv.: Karakó Gólszerzők: Holender (5., tizenegyesből), illetve Csősz (32.) Kiállítva: Nagy G. (59., Honvéd) Mezőkövesd–FTC 1-2 Mezőkövesd, 4030 néző. Jv.: Farkas Á. Gólszerzők: Drazic (17.), illetve Dvali (48.), Bőle (80.) Paks–Puskás Akadémia 0-0 Paks, 850 néző. Jv.: Kassai. Kisvárda–DVTK 1-1 Kisvárda, 2850 néző. Jv.: Vad II. Gólszerzők: Seco (91.), illetve Lucas (20., öngól) Haladás-MTK Budapest 1-0 Szombathely, 3440 néző. Jv.: Szőts Gólszerző: Gaál (86.) MOL Vidi–Újpest 2-1 Székesfehérvár, 4457 néző. Jv.: Iványi Gólszerzők: Hodzic (18.), Futács (71.), illetve Zsótér (64.) Az állás 1. FTC 28 20 4 4 61:20 64 2. MOL Vidi 28 17 5 6 45:27 56 3. Újpest 28 12 10 6 36:21 46 4. Debrecen 28 12 8 8 35:31 44 5. Honvéd 28 11 7 10 33:29 40 6. Mezőkövesd 28 9 8 11 39:37 35 7. MTK Budapest 28 10 4 14 39:45 34 8. Paks 28 7 11 10 29:40 32 9. Puskás Akadémia 28 9 4 15 30:41 31 10. Kisvárda 28 7 8 13 29:43 29 11. DVTK 28 7 7 14 26:49 28 12. Haladás 28 7 4 17 26:45 25

Hamilton a 75. győzelmét aratta Sanghajban

2019.04.14. 10:41

Fotó: WANG ZHAO / AFP
A címvédő és ötszörös világbajnok Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája nyerte a vasárnapi Kínai Nagydíjat, a Forma-1 történetének ezredik versenyét, ezzel átvette a vezetést a vb-pontversenyben.
A Mercedes 34 éves brit pilótájának ez az idei második, és pályafutása 75. futamgyőzelme, Sanghajban karrierje hatodik diadalát aratta, ez rekord. A címvédő mögött csapattársa, a finn Valtteri Bottas ért célba másodikként, míg a harmadik helyen a négyszeres vb-győztes Sebastian Vettel, a Ferrari német pilótája végzett. Hamilton a rajtnál azonnal megelőzte a pole pozíciból startoló csapattársát, közben egy sorral hátrébb, a két Ferrari-pilóta közül Charles Leclerc volt jobb helyzetben az első kanyarban. Az első kör végén így Hamilton, Bottas, Leclerc volt a dobogós helyeken száguldók sorrendje, negyedikként Vettel követte őket. A 11. körben Vettel megelőzte márkatársát és feljött harmadiknak, nyolc körrel később azonban a boxba hajtott kerékcserére. Bottas a második helyről a 22. körben állt ki új gumikért, a versenyben vezető Hamilton és Leclerc pedig egy körrel később járt a boxban friss abroncsokért. A kerékcserék után az élen maradt a Hamilton, Bottas, Vettel sorrend, Leclerc elé viszont feljött negyediknek Max Verstappen (Red Bull), köszönhetően egy korai boxkiállásnak. Verstappen aztán a 35. körben ismét kiállt új gumikért, így a Ferrari is azonnal kihívta a boxba Vettelt, a Mercedes pedig dupla kerékcserét hajtott végre, Hamilton és Bottas azonos körben, közvetlenül egymás után hajtott be a csapat elé friss abroncsokért. Tíz körrel a vége előtt Hamilton magabiztosan vezetett, mögötte Bottas és Vettel száguldott másodikként és harmadikként. A hajrában Hamilton győzelmét, és a kettős Mercedes-diadalt semmi nem veszélyeztette, a negyedik hely pedig végül Verstappené lett, Leclerc ötödikként zárt. A Forma-1-es világbajnoki sorozat két hét múlva, Azerbajdzsánban folytatódik.

Végeredmény, Kínai Nagydíj, Sanghaj (56 kör, 305,066 km, a pontszerzők):

1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1:32:06.350 óra 2. Valtteri Bottas (finn, Mercedes) 6.552 másodperc hátrány 3. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 13.744 mp h. 4. Max Verstappen (holland, Red Bull) 27.627 mp h. 5. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 31.276 mp h. 6. Pierre Gasly (francia, Red Bull) 1:29.307 perc h. 7. Daniel Ricciardo (ausztrál, Renault) 1 kör h. 8. Sergio Pérez (mexikói, Racing Point) 1 kör h. 9. Kimi Räikkönen (finn, Alfa Romeo) 1 kör h. 10. Alexander Albon (thaiföldi, Toro Rosso) 1kör h. leggyorsabb kör: Gasly, 1:34.742 perc pole pozíció: Bottas

A vb-pontversenyek állása 3 futam után (még 18 van hátra):

pilóták: 1. Hamilton 68 pont 2. Bottas 62 3. Verstappen 39 4. Vettel 37 5. Leclerc 36 6. Gasly 13 7. Räikkönen 12 8. Lando Norris (brit, McLaren) 8 9. Kevin Magnussen (dán, Haas) 8 10. Nico Hülkenberg (német, Renault) 6 11. Ricciardo 6 12. Pérez 5 13. Albon 3 14. Lance Stroll (kanadai, Racing Point) 2 15. Danyiil Kvjat (orosz, Toro Rosso) 1 csapatok: 1. Mercedes 130 pont 2. Ferrari 73 3. Red Bull 52 4. Renault 12 5. Alfa Romeo 12 6. Haas 8 7. McLaren 8 8. Racing Point 7 9. Toro Rosso 4 10. Williams 0