Pulitzer-díj;Rohingya;

- Pulitzer-díjat kaptak a bebörtönzött mianmari újságírók

A két férfit tavaly államtitkok megszerzésének vádjával 7 év börtönbüntetésre és kényszermunkára ítéltek.

A 32 éves Va Lon-t és a 28 éves Kjav Szo O-t, a Reuters hírügynökség két munkatársát tavaly szeptemberben ítélte el a bíróság és azóta Mianmar legkeményebb börtönében töltik mindennapjaikat. A New York-i Columbia Egyetem által évente megtartott Pulitzer-díjkiosztó ünnepségen hétfőn több kategóriában országos riport kategóriákban méltányolták újságírók és szerkesztőségek munkáját és a díjazottak között a Reuters is szerepelt, ahol külön kiemelték a két, igazságtalanul elítélt bátor sajtómunkást. 

Az újságírók tíz rohingya férfi és fiú meggyilkolása ügyében folytattak oknyomozást az észak-mianmari Arakán államban. Ám 2017 decemberében Rangunban letartóztatták őket , államtitkok megszerzése miatt. A két férfi állítja, hogy

tőrbe csalták őket, amikor a rendőrök egy étterembe szervezett titkos találkozón hivatalos iratokat adtak át nekik,

 amelyeket később a hatóságok államtitoknak minősítenek. Ezek a másolt dokumentumok állítólag a hadseregnek a rohingya lázadók elleni hadműveletéről szóltak. A rendőri találkozót követően nem sokkal őrizetbe is vették őket. 

A törvény, amely alapján az újságírókat elítélték, még a brit gyarmati időkből való. A mianmari törvényszék idén januárban elutasította a fellebbezésüket, azzal az indokkal, hogy „a védelem nem tudta alátámasztani az újságírók ártatlanságát” .

Kényszerleszállást hajtott végre a repülő - a német légierő szállítógépeivel számos műszaki probléma merült fel az elmúlt időszakban.