egészségügy;

Tervekből nincs hiány, de pénzből már jóval kevesebb jut az egészségügy átalakítására

- Borsodban különösen hosszúak a műtéti várólisták

Van olyan kórház, ahol 307 napot kell várni egy térdműtétre.

Rekord hosszú várólista alakult ki  a transzkatéteres szívbillentyű beültetésnél. Aki ilyen beavatkozásra készül, annak átlagosa 195 napot szinte biztosan várnia kell (a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben 184 nap, a Semmelweis Egyetemen 209 nap a tényleges várakozási idő) – derült ki az mfor.hu összeállításából.

 Bár a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szerint ezek a tényleges várakozási adatok a mérvadóak a páciensek számára, 

a legutóbbi tervezett időpont a Semmelweis Egyetemen 2021. augusztus 12.

A portál szerint a várólisták tekintetében Borsod megyében a legkritikusabb a helyzet, ugyanis több beavatkozás esetében is a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban a leghosszabb a várólista: 

  • csípőprotézis műtétre az országos átlagként feltüntetett 93 nappal szemben itt 240 napos a várólista;

  • diagnosztikus szívkatéterezésnél a 18 napos várakozási idővel szemben 40 napot kell várni;

  • Gerincsérv műtétre az országos átlag 10 nappal szemben 33 napot kell várni;

  • mandula- és orrmandula műtétre 17 nap helyett 33 napos a várólista.

A legtöbbet,  307 napot azonban az egri Markoth Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézetben kell várnia annak, akinek térdprotézisre van szüksége. Ezzel szemben például Budapesten a Péterfy Kórház-Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézetben 15 nap, a Semmelweis Egyetemen pedig 142 nap a várakozási idő.

A dél-dunántúli régióban gerincstabilizáló beavatkozásra kell különösen sokat várni: a megelőző 6 hónapban az országos átlagos tényleges várakozási idő 47 nap volt, itt viszont 204 nap, a Pécsi Tudományegyetemen pedig 226 nap.

A lépés a nagyrészt halmozottan hátrányos roma fiatalokat tanító iskola végét jelentheti.