Magyar Helsinki Bizottság;Szél Bernadett;Fóti gyermekváros;

2019-04-24 15:06:37

Perel Szél Bernadett, hogy kiderítse a fóti gyermekváros államtitokká tett sorsát

Az elrendelt 10 éves titkosítás már csak azért is abszurdnak tűnik, mert a gyerekek átszállítása után mindenképpen "megismerhető válik", hova is kell átmenniük.

Hiába próbált márciusban adatigényléssel konkrétumokat megtudni a fóti Károlyi István Gyermekközpont tervezett megszüntetéséről Szél Bernadett, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) elutasította az adatok kiadását. Mint kiderült:

Szél már akkor jelezte, ezt nem fogadja el, és pert indít az Emmi ellen. Szerdán a Magyar Helsinki Bizottság adta hírül közleményében: jogi segítségével bírósághoz fordult a független országgyűlési képviselő.

Mint írják, miután a kormány februárban kész tényként jelentette be az intézmény felszámolását, Fülöp Attila szociális államtitkár arról beszélt, hogy a „nagy létszámú tömegintézmények” felszámolása, a településközponttól messze lévő, leromlott állapotú otthonok kitagolása áll a döntés hátterében. Csakhogy Fót esetében erről szó sincs: a gyermekközpont a város közepén található, és a gyerekeket sem a kastélyban, hanem több külön álló, korszerű, kis létszámú lakóotthonban helyezték el benne, ráadásul a parkban, aminek zöld, megnyugtató környezete ideálisnak mondható.

Tömegről sincs szó Fóton. Ott a háromból az egyik gyermekotthonban súlyos pszichés problémákkal küzdő gyereket ápolnak, mintegy 20 főt. Egy másikban vannak a tartósan beteg és sérült gyerekek, 24-en. És vannak még a felnőtt kísérő nélkül érkező menedékkérő és menekült gyerekek is, pillanatnyilag 6-an. Szó sincs tehát tömegekről. Viszont ezeknek a gyerekeknek nagy hozzáértésre és stabil viszonyokra van szükségük, és Fóton ezt eddig biztosították is nekik, írják.

A beteg és sérült gyerekeket valószínűleg Kalocsára és Zalaegerszegre vihetik át, de éppenséggel ezek az intézmények vannak túlzsúfolva, és a gyerekeknek ma is hosszan kell várakozniuk, hogy felvegyék oda őket. A menekült gyerekeket a hírek szerint az aszódi javítóintézet hátsó kertjébe kerülnének, ahol még semmilyen felújítás nem kezdődött el.

A Helsinki szerint már csak azért is abszurdnak tűnik a 10 éves titkosítás, mert a gyerekek átszállítása után mindenképpen "megismerhető válik", hova is kell átmenniük. Az érintettek közül egyébként többen attól tartanak, a kormánynak – és a hozzá közel álló üzleti körnek – csak a kastélyra fáj a foga.