Bioritmus;kullancs;

Illusztráció

- A szakszerűtlen eltávolítás okozza a legtöbb fertőzést - Így kell kiszedni a kullancsot (videó)

„Felébredtek” és áldozataikra várnak a kullancsok. Magyarországon negyvenkét kullancsfaj őshonos, közülük egy tucat támadja az embereket és a társállatokat. A csípést elővigyázatossággal, a fertőzést az élősködő szakszerű eltávolításával lehet elkerülni.

„Felébredtek” és az erdőkben, réteken, és már a városi kertekben-, parkokban-, de az óvodák, iskolák udvarán is áldozataikra várnak a kullancsok. Magyarországon negyvenkét kullancsfaj őshonos, közülük egy tucat támadja az embereket és a társállatokat. A Kárpát-medencében leggyakoribb közönséges kullancs (Ixodes ricinus) vérszívás során Lyme-kórt, vírusos agyhártyagyulladást és más fertőzéseket is terjeszthet. A vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás védőoltással megelőzhető, aminek a beadási sorozatát érdemes az előző év téli időszakban elkezdeni, hogy a védettség tavaszra kialakuljon.

A Lyme-kór ugyan gyógyítható, de a betegség nagyon alattomos tud lenni, mivel nem minden esetben jelentkezik a jellegzetes kokárda alakú bőrpír, és a betegség tünetei sokszor a csípés után csak évek múlva jelentkeznek. Ilyenkor már csak a kialakult szövődményeket (mozgásszervi, idegrendszeri, szív- és érrendszeri) lehet kezelni. Ráadásul, mivel a csípés nem ad immunitást, egy szezonon belül akár többször is el lehet kapni – derült ki a Magyar Kullancsszövetség tájékoztatójából.

A kullancscsípések többsége felnőttek esetében a lábon, térdhajlatban, gyermekeknél a hajas fejbőrön történik, és a fülcimpitiszt okoz, amit még a gyermekorvosok is sokszor napégésnek hisznek. Évente 50-100 ezer ember betegszik meg kullancs miatt, de az orvosok sokszor nem jönnek rá, hogy ez áll a háttérben, mert a kullancs által terjesztett betegségek háromszáz egyéb klasszikus belgyógyászati betegséget imitálnak - mondta Kapiller Zoltán az M1-en.

Kullancsellenes tanácsok

A szabadban az évszaknak megfelelő, lehetőleg zárt, hosszú ruházatot viseljünk, a zoknit tűrjük be a nadrág szárába, nyáron is viseljünk sapkát vagy kalapot. Kirándulás után, sőt közben - egy-másfél óránként - tartsunk kullancsvizitet: tetőtől talpig. 

A szúnyog- és kullancsriasztó spray-ket, ha lehet, a felsőruházatra is érdemes fújni, de leginkább a lábszárakra, a karunkra, a derékra, nyakra. Ezeknek a hatása azonban néhány órán belül elmúlik, így érdemes többször is megismételni.

Ha kullancsot találunk, azonnal távolítsuk el. Ezt a patikában kapható kullancs-eltávolító kanállal tehetjük meg szakszerűen, amely fertőződésmentesen, a kullancs gyötrése nélkül, élve szedi ki az élősködőt. Ha csipesszel vagy körömmel szorongatjuk, a haláltusája közben a szájszervéből fertőző nyálat ürít a bőrbe, ezért

sokszor ez, a szakszerűtlen eltávolítás okozza a fertőzést.

Az eltávolított kullancsot érdemes megőrizni és a szintén gyógyszertárban kapható kullancsteszttel megvizsgálni, hogy a hordozta-e a Lyme bacilus valamelyikét. Akkor sem kell megijedni, ha a teszt pozitív, mert szakszerű, időben történt eltávolítás esetén kicsi a fertőződés esélye. Fontos feljegyezni a csípés helyét és idejét, amelyről Lyme kórra jellemző tünetek megjelenése esetén tájékoztatni kell a gyermekorvost, háziorvost.

Alkalmazás segít a védekezésben

Hamarosan elérhető lesz a Magyar Kullancsszövetség megbízásából fejlesztett okostelefonos applikáció. A Kullancs-kalauz segítségével GPS koordináták alapján megnézhető, hogy a túrahelyszínünk milyen kullancsfajokkal fertőzött, és hol lehet a szükséges eszközöket beszerezni - mondta dr. Kapiller Zoltán elnök múlt heti sajtótájékoztatóján.