Jogsértő volt, hogy a (még kormánykritikus) Hír TV videót tett közzé arról, ahogy a Célpont műsor riportere 2016-ban az utcán faggatja Tiborcz Istvánt - így döntött a Kúria, a Tiborcz és a 444.hu között zajló személyiségi jogi perben.
A döntésről maga a hírportál számol be, felidézve, hogy a kérdéses felvétel akkor készült, amikor a Célpont stábja a kastélyvásárlások mögötti céghálót próbálta felfejteni, nem sok sikerrel. Hiába mentek el a vidéki helyszínekre, telefonáltak a céges elérhetőségeken, küldtek emailt a kérdéseikkel, senki nem akarta elárulni nekik, pontosan kihez vándorolnak a mesés kastélyok. Így aztán a stáb egyszer csak beállított az egyik érintett ingatlanos vállalkozás budapesti címére, ahol az iroda előterében a legnagyobb meglepetésükre Tiborcz Istvánba botlottak, mielőtt elhajtották őket. A ház előtt az utcán várakozva észrevették, hogy Tiborcz éppen távozik az épületből, a riporter utána szaladt, az operatőr pedig távolabbról vette, hogy a miniszterelnök veje mit és hogyan válaszol a neki feltett kérdésekre.
Az ügyben úgy vált érintetté a 444.hu, hogy egy cikkben megosztották a Hír TV felvételeit, ezért pedig Tiborcz jogi képviselete beperelte őket.
A Kúria szerint az, hogy közzétették a beszélgetésről készült felvételt, sértette Tiborcz István személyiségi jogait, azon belül is a képmáshoz és a hangfelvételhez fűződő jogát. Az ítélet lényege három pontban foglalható össze:
• Tiborcz István nem közszereplő, magánemberként szólították meg az utcán, és bár egy átlagembernél jobban, a közszereplőkhöz hasonlóan kell tűrnie a média figyelmét, de csak keretek között, a célpontos anyag pedig túlment ezen;
• A Célpont videója titkosan, súlyosan visszaélésszerűen készült, mivel az érintett személy [Tiborcz] nem számolhatott azzal, hogy megnyilvánulása nyilvános kritika tárgyát képezheti, és nem volt abban a helyzetben, hogy a felvétel elkészítéséhez és felhasználásához való hozzájárulásról döntsön;
• Tiborcz nyilatkozata az utcán rögtönzött riportban semmilyen többletinformációval nem szolgált a riporter kérdésével érintett közérdeklődésre számot tartó témához, és nem volt nélkülözhetetlen a műsor hitelességéhez.
A lap figyelmeztet arra is, hogy a köztudatban Tiborcz bizony közszereplőnek számít. Hiszen
• ő a miniszterelnök lányának férje,
• az ország egyik leggazdagabb vállalkozója,
• aki vagyonának egy részét állami megbízásoknak köszönhetően szerezte,
• aki rendszeresen vesz részt politikai eseményeken,
• és szerepel saját elhatározásából üzleti ügyeivel és magánéletével is a nyilvánosságban.
Közügynek számít az is, hogy korábbi cége, az Elios 13 milliárd forint értékben használt fel úgy uniós támogatásokat a botrányos közvilágítási tendereken, hogy a kormány később nem is próbálkozott a forrásfelhasználás számlás igazolásával – inkább vállalták, hogy a 13 milliárdos költség az államkasszát, az adófizetők befizetéseit terhelje. Nem mellesleg, Tiborcz István Bahreinben feleségével, Orbán Ráchellel tartott akkor is, amikor – ki tudja miért – a miniszterelnök témában semmilyen felhatalmazással nem rendelkező lánya tárgyalt a bahreini energiaügyi miniszterrel, a két állam gazdasági közeledéséről.
Nem nagyon életszerű az ítéletnek az a része sem, ami az utcán magánemberként sétáló Tiborcz Istvánról szól, akit nem nyilvános szereplése közben kérdezett az újságíró -jegyzi meg a 444.hu.
A miniszterelnök veje (és nem csak ő) ugyanis a Magyarországon dolgozó újságírók számára elérhetetlen figura. A NER krémjével nem lehet „csak úgy” beszélni, nem válaszolnak a nekik mondjuk e-mail-ben feltett kérdésekre, a nyilvános rendezvényeken is gondosan elszeparálják őket, 100-ból 99 újságírónak egyszerűen esélye sincs olyan fizikai közelségbe kerülni velük, hogy egyáltalán feltehessenek egy kérdést.
Ráadásul a stáb aligha sértette aránytalanul Tiborcz magánszféráját, nem a lakásába befotózva, vagy a gyerekei bölcsődéjénél faggatták, hanem az utcán, amikor kijött az irodájából.
Ha a Kúria azt mondja – márpedig azt mondja –, hogy a sajtó nem rohanhat oda Tiborcz Istvánhoz az utcán, hogy a vagyonosodásáról kérdezze, és adhatja le az erről készült felvételt, akkor ezzel azt mondja ki, hogy gyakorlatilag nem lehet kérdezni a vagyonáról Tiborcz Istvánt – véli a portál
Az már csak hab a tortán, hogy Tiborczot egyébként az ügyben Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő ügyvédi irodája képviselte, a bírósági ítéleten maga Bajkai szerepel ügyintézőként. Őt tartják a legesélyesebbnek igazságügyi miniszternek, miután a májusi EP választás után Trócsányi László uniós biztos lesz.