A fogászati gócokból baktériumok toxinjai szóródhatnak szét a szervezetben, növelve ezzel a műtétek utáni szövődmények, utólagos gyulladások előfordulási gyakoriságát – hangsúlyozta dr. Drajkó Zsombor. A Parodontológiai Klinika szakorvosa elmondta, mindenfajta műtéti beavatkozás esetén problémás, ha a páciens szájüregében elhalt fog, rossz gyökértömés vagy fogágybetegség miatt gyulladásos állapot áll fenn, bizonyos operációkat viszont el sem végeznek ilyen esetben.
A gócfertőzés esetén a gyulladás következtében a vérkeringésbe jutó baktériumok, vagy azok toxinjai szétszóródnak a szervezetben, és sokszor egészen távoli helyeken okoznak lappangó, elhúzódó problémát, esetenként fájdalmas elváltozásokat: hajhullást, pikkelysömört, ízületi panaszokat, szemproblémákat, belgyógyászati, de akár ideggyógyászati betegségeket is. A legkisebb, legegyszerűbb műtétek esetében is kockázatos, ha a páciens például fogágybetegségben szenved, vagy van egy félig kinőtt bölcsességfoga, de bizonyos operációknak szigorú feltétele, hogy a beteg szervezete gócmentes legyen. Minden olyan műtétnél, amikor idegen anyagot, szövetet helyeznek a szervezetbe, különösen nagy kockázatot jelent a gócfertőzés, mert könnyebben megtapadnak a baktériumok – fogalmazott a parodontológus.
10 fog hiányzik
Európai viszonylatban Magyarországon a szájhigiénia nagyon rossz:
Ez nemzetközi összehasonlításban is rendkívül sok, és amíg az ajánlott fogkrémfogyasztás tizenkét tubus/fő/év lenne, Magyarországon átlagosan 2,4-et fogyasztunk csak el. Ennek a következménye, hogy a gyulladások nem minden esetben számolhatók fel egy egyszerű foghúzással vagy töméssel. A klinikai szakorvos hozzátette, jó példa erre a fogászati gócok nagy százalékát képező fogágybetegség, amely hazánkban népbetegségnek számít – a felnőtt lakosság több mint fele érintett valamilyen mértékben – és, amelyet a fogak elvesztésének elsődleges okozójaként tartják számon. Ennek kezelése akár több hónapot is igénybe vehet, amire a beavatkozások előtt sokszor nincsen lehetőség. Ezért halaszthatatlan, életmentő műtétek esetén
ha a beteg időben felkeresi a fogorvost. Megelőzéssel és 3-6 havonta végzett szűrővizsgálat mellett ilyen nem fordulhatna elő – hangsúlyozta a klinikai szakorvos.
A fogágybetegség szív- és érrendszeri betegségeket is okozhat, negatív hatással van a terhesség kimenetére: összefüggésbe hozható koraszüléssel és egyéb szülési komplikációkkal, de rontja a cukorbetegséget is.